• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Co má společného Mikuláš Minář a Mussolini? Diplomat Bašta rozřízl další bolák Milionů chvilek

    18-11-2019 Sputnik CZ 156 554 slov zprávy
     

    Diplomat Jaroslav Bašta se v komentáři pro Prvnizpravy.cz vrátil k mediální kampani ke 30. výročí 17. listopadu 1989 a pro začátek uvedl, že média fungují podle letitých totalitních scénářů.



    „Vítězství demokracie totiž slavila stejně jako jejich předchůdci 40. výročí Vítězného února před 31 lety v roce 1988. Lepší důkaz teze, že se média lidem odcizila a stal se z nich nekontrolovatelný prostředek, který slouží moci, a nikoliv autentickým lidským zájmům nenacházím,“ píše Bašta.




    Podle něj to velmi názorně ilustrovala podprahová a nezastíraná veřejnoprávní propagace víkendových demonstrací spolku Milionu chvilek pro demokracii, především té sobotní svolané na Letenskou pláň. Diplomatovi vadí, že v roce 1989 se demonstrovalo za svobodné volby a od roku 2014 se opakovaně protestuje proti výsledkům demokratických voleb.



    „Tato akce asi nejlépe ukazuje posun, ke kterému došlo za posledních třicet let přechodu od totality přes demokracii k liberální demokracii (která není ani jedno z toho, co hlásá). V listopadu a na začátku prosince 1989 základním heslem demonstrací byl požadavek uspořádání svobodných voleb. Od 17. listopadu 2014 se opakovaně protestuje proti volebním výsledkům demokratických voleb,“ pokračuje Bašta v komentáři.



    Bezúdržbová demokracie


    Bašta připomíná, že to začalo červenými kartami na Albertově a pokračuje to opakovanými chvilkařskými veřejnými akcemi v letošním roce. „Inspirace barevnými revolucemi a zejména tou poslední ukrajinskou Šoubyznysovou prezidenta Zelenského je zcela evidentní. Mne osobně silně zneklidňuje otevřený příklon k ideologii fašismu, který naposledy explicitně zazněl na konferenci přenášené Českou televizí v Senátu, právě z úst předsedy spolku Milion chvilek Mikuláše Mináře,“ uvádí.



    Podle diplomata Minář přišel s tezí, že demokracie není bezúdržbová a přirovnal ji k zahradě, která vyžaduje další péči a pokud se o ni nestaráme, tak zaroste plevelem a křovím. Právě podobnou argumentaci používal i Benito Mussolini, náhoda?



    „Pokud se nemýlím, podobnou argumentaci používal zhruba před sto lety Benito Mussolini. Ostatně myšlenka nápravy poměrů mimo rámec demokratických voleb tzv. přímou akcí, tedy shromážděními a pochody byla jeho vynálezem. Jak ta Mussoliniho údržba demokracie dopadla, víme z historie. Ostatně snaha kultivovat zaplevelenou demokracii byla vlastní všem totalitním režimům ve třicátých letech minulého století,“ uvedl Jaroslav Bašta.



    Jen využívají atmosféru výročí


    Minulý týden jsme psali o tom, že se premiér Andrej Babiš již dříve vyjádřil k demonstraci na Letné, která se konala v sobotu 16. listopadu. Akci v Praze pořádal spolek Milion chvilek pro demokracii.


    Babiš prozradil, že demonstraci nechápe. Dodal také, že její organizátoři podle jeho mínění jen využívají atmosféru výročí 17. listopadu.



    „Máme svobodu a demokracii, každý může demonstrovat, kdy chce, kde chce a proti čemu chce. Je pravda, že já konkrétně tuhle demonstraci nechápu, nerozumím těm naprosto nepravdivým důvodům a zdá se mi, že organizátoři jen využívají atmosféru výročí 17. listopadu,“ prozradil svůj pohled na věc.



    Akce 16. listopadu na Letné


    Během pondělní konference spolek představil své požadavky včetně ultimáta českému premiérovi Andreji Babišovi – ten by měl odstoupit, jestli se nezbaví Agrofertu a neodvolá ministryni spravedlnosti Marii Benešovou.



    Premiér ultimátum okomentoval a uvedl, že převedl holding Agrofert do svěřeneckého fondu. Uvedl také, že podle něj organizátoři demonstrace využívají atmosféru výročí 17. listopadu.


    Kampaň Milionu chvilek trvá od února 2018. Dosud největší demonstrace organizovaná tímto spolkem proběhla 23. června v Praze a zúčastnilo se jí až čtvrt milionu lidí.


    Odhady uvádí, že se sobotní demonstrace na Letné zúčastnilo okolo 250 000 až 300 000 lidí.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑