• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Spojenec a ochranca, alebo vymáhač a výpalník?

    17-11-2019 Zem & Vek 75 1190 slov zprávy
     

    Farebné revolúcie, ktoré privodili pred troma desaťročiami pád socializmu v Československu a ostatných európskych krajinách socialistického tábora, sa zapísali do dejín ako takmer idylické ukážky výmeny režimov bez prelievania krvi. Posunuli globálnu sféru transatlantického Západu ďaleko na východ a vytvorili tam podmienky pre nástup divokého kapitalizmus. Bývalý západonemecký minister obrany (1969-1972), hospodárstva (1972-1972), financií (1972-1974) a napokon spolkový kancelár kancelár (1974-1982) Helmut Schmidt (1918-2015) ho charakterizoval ako Raubtierkapitalismus. Voľne preložené, koristnícky kapitalizmus XIX. storočia, ktorý nevymrel ani na prelome druhého a tretieho milénia. Prerastanie mafie do podnikateľských štruktúr počas turbokapitalizmu v 90. rokov minulého storočia viedlo k tomu, že v mnohých podnikateľských sektoroch sa udomácnili gangsterské metódy vydierania a výpalníctva.


     


    Spojenci, plaťte! Mnohonásobne viac!viac ne


     


    Tým, čo nezažili výpalníctvo na vlastnej koži, poskytuje Wikipédia toto stručné vysvetlenie: „Výpalné byla platba, kterou se dobyté město či země mohly vykoupit, aby byly ušetřeny plenění. V modernějším významu je to finanční částka vyplácená pravidelně nebo jednorázově mafii nebo jiné zločinecké organizaci za „ochranu“, tedy za to, že na dotyčného nebude útočit nebo jej jinak obtěžovat. Označení je odvozeno od toho, že podnik, jehož majitel odmítá platit výpalné, někdy býval vypálen.


     


    Vymáhanie výpalného za ochranu bývalo v medzinárodných vzťahoch smutným, ale ustáleným pravidlom od dávneho staroveku cez stredovek až po novovek. Vazalské národy, kmene a klany museli prinášať vládcovi ríše tribút (finančnú platbu, naturálie, či dary v rôznorodých podobenstvách) za to, že im nespustošil územie a nezdecimoval obyvateľstvo.


     


    Vo východnej Ázii rozvinula tributárny systém v období pred nástupom európskeho kolonializmu na majstrovskú úroveň Čínska ríša. Prekvital ešte pomerne nedávno, v druhej polovici XVII. storočia.


     






    Stručný popis čínskeho tributárneho systému z Wikipédie


    https://cs.wikipedia.org/wiki/Tribut


     


    Donald Trump, newyorský realitný malér a príslušník tretej generácie podnikateľov, sa stal americkým prezidentom až v pomerne pokročilom veku ako čerstvý sedemdesiatnik. Do úradu nastúpil v januári 2017 ako miliardár, ktorý zbohatol veľkopodnikaním v stavebníckej branži. Hoci vyrastal v privilegovaných rodinných pomeroch, obchodovať s nehnuteľnosťami sa učil v takej dusnej špekulačnej džungli, akou býval mafiou presiaknutý New York. Charizmatický Rudy Giuliani, námestník ministra spravodlivosti (1981-1983), federálny prokurátor (1983-1989) a napokon starosta New Yorku (1994-2001) vyčistil ako-tak svoje veľkomesto od talianskej mafie, ale vymáhačstvo a výpalníctvo z neho nevymizlo. Rozštiepilo sa na dva prúdy. V hornom nadobudlo sofistikovanejšiu podobu „kreatívneho účtovníctva“ a „daňového čarodejníctva“. V spodnom boli po páde Železnej opony talianske gangy vytlačené brutálnejšími ruskými formáciami organizovaného zločinu a kolumbijsko-mexickou narkomafiou. Je dosť pravdepodobné, že Donald Trump, ktorý ako realitný maklér viackrát krachoval, zažil vymáhačské a výpalnícke vydieranie na vlastnej koži.


     


    Na tomto pozadí nevyznievajú postupy medzitým už 73-ročného Donalda Trumpa v súčasnej funkcii prezidenta Spojených štátov voči Japonsku a Južnej Kórei až tak prekvapivo. Používa zabehané „podnikateľské metódy“ z newyorských stavebníckych močarísk.


     


    15. novembra publikoval portál renomovaného (v americkom zmysle slova) časopisu Foreign Policy šokujúcu správu pod týmto titulkom: „Trump Asks Tokyo to Quadruple Payments for U.S. Troops in Japan“ („Trump požaduje od Tokia štvornásobne vyššie platby za pobyt amerických vojsk v Japonsku„). Aby to Japonci nebrali príliš osobne, dozvedajú sa z podtitulku, že aj Južná Kórea bola požiadaná, aby vysolila viac.


     






    Titulok o vymáhaní zoštvornásobenia platieb od Japonska


    Zdroj: Foreign Policy


    https://foreignpolicy.com/2019/11/15/trump-asks-tokyo-quadruple-payments-us-troops-japan/


     


    Správu všeobecne rešpektovaného politologického časopisu Foreign Policy prebrala tlačová agentúra Reuters, svokra tlačových kancelárií liberálne demokratického Západu. Od nej následne periodiká po celej planéte. Portál v Hongkongu vychádzajúceho anglickojazyčného denníka South China Morning Post jej dal titulok s konkrétnym vyčíslením požadovanej sumy v amerických dolároch. Zo súčasných dvoch miliárd ročne má podľa Washingtonu vyskočiť na osem miliárd.


     






    Titulok s vyčíslením ôsmych miliárd amerických dolárov


    Zdroj: South China Morning Post


    https://www.scmp.com/news/asia/east-asia/article/3038037/donald-trump-reportedly-wants-japan-quadruple-payment-us-troops


     


     


    Portál Reuters zverejnil 13. novembra aj trhovnícku aritmetiku vymáhačstva voči Južnej Kórei. Washington jej chce zvýšiť platby za spoluúhradu pobytu 28 500 amerických vojakov viac než päťnásobne („more than five times„) na päť miliárd ročne.


     






    Požiadavka voči Južnej Kórei na viac než päťnásobné zvýšenie ročných platieb


    Zdroj: Reuters


    https://www.reuters.com/article/us-southkorea-usa/a-5-billion-bill-and-japan-tensions-in-focus-as-u-s-defense-heads-visit-south-korea-idUSKBN1XN09C


     


    „Cost Plus 50“


     


    Mnohým Stredoeurópanom, ktorí si tento mesiac pripomínajú okrúhle výročie pádu Berlínskeho múru (9. november) a Nežnej revolúcie v Československu (17. november), pripadá požadovačnosť atlantickej superveľmoci voči obom východoázijským spojencom, pri všetkej úcte ako nemiestna. Použili by možno expresívnejší výraz kadencie kalibru „nehorázna“, keby im nevyšumela z pamäti požiadavka zaoceánskeho patróna z marca tohto roka. Vláda prezidenta Trumpa vtedy kula plány („mulled plans“) vymáhať viac peňazí od európskych spojencov za pobyt amerických vojsk. Konkrétne plnú úhradu nákladov plus päťdesiat percent. Vtedajší úradujúci americký minister obrany Patrick Shanahan mal pre tento plán dokonca technické pomenovanie ‘Cost Plus 50’. Nepoprel správy o jeho existencii, ale iba o tom,, že by sa vláda pustila do ich presadzovania. Neposkytol však európskym vazalom záruku, že plán ‘Cost Plus 50’ alebo akýkoľvek iný tomu podobný raz a navždy skartovala.


     






    Plán ‘Cost Plus 50’


    Zdroj: Foreign Policy


    https://foreignpolicy.com/2019/11/15/trump-asks-tokyo-quadruple-payments-us-troops-japan/


     


     



     


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


     


    UPOZORNENIE


    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.


     













    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑