• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Francouzská média informovala o úspěchu Ruska v odmítnutí dolaru

    17-11-2019 Sputnik CZ 138 448 slov zprávy
     

    Rusko uzavřelo dohody o měnových náhradách (swap) se státy, které mají napjaté vztahy se Spojenými státy. Jednalo se o země jako je Írán, Čína a Turecko. V článku se uvádí, že RF rovněž zvýšila stav rezerv v měnách zemí BRICS, což přispělo k obchodu mezi státy tohoto svazku, jehož celková výše v roce 2018 činila 125 miliard dolarů.



    Prodej dolaru Rusku, mimo jiné, umožní také posílit a stabilizovat kurz rublu, který v roce 2018 klesl o 17 %. Noviny dále uvádí, že od začátku letošního roku ruská měna však obnovila svůj růst a její kurz vůči té americké vzrostl o 7,6 %.


    Již dříve náměstek ruského ministra financí Vladimir Kolyčev prohlásil, že ministerstvo financí plánuje v roce 2020, při změně měnové struktury Fondu národní prosperity, snížit podíl dolaru.


    Předseda správy banky VTB Andrej Kostin zase uvedl, že Rusko má veškeré předpoklady pro ekonomický růst a že země pokračuje v „dedolarizaci“ v mezinárodních obchodech.



    „Podíl nedolarového exportního vypořádání s EU, Čínou a státy BRICS již překročil 50 %. Ruské banky a společnosti dokázaly snížit závislost na zahraničním (převážené dolarovém) financování. Podíl aktiv v amerických dolarech se v ruských devizových rezervách snížil na polovinu,“ poznamenal Kostin.




    Dedolarizace


    Rusko se stalo světovým lídrem v nákupu zlata v prvním čtvrtletí roku 2019. Oznámila to Světová rada pro zlato (World Gold Council, WSG). Podle informací WSG Moskva nakoupila 55,3 tun zlata. Celkový objem zlatých rezerv země tak činí přes 2168 tun. V předchozím roce Rusko nakoupilo celkem 274,3 tun zlata.


    Uvádí se, že Moskva kupuje zlato, aby snížila svou závislost na americkém dolaru, a to v případě, že by došlo k rozšíření sankcí ze strany USA.


    Na druhém místě v tomto žebříčku se umístila Centrální banka ČLR, která se také snaží diferencovat svá aktiva. Na pozadí napjatých vztahů s Washingtonem tak rovněž směřuje k odmítání amerického dolaru.


    Na začátku roku 2019 patřily k nejaktivnějším kupcům zlata také země jako Turecko, Kazachstán, Ekvádor, Katar a Kolumbie.


    Světové centrální banky navíc překonaly šestiletý rekord v nákupu zlata za stejné období – 145,5 tun. To je o 68 procent více, než tomu bylo na začátku roku 2018.



    Ruské nákupy zlata


    Ruská banka zvýšila v minulém roce rezervy monetárního zlata o 14,9 %, tedy téměř o 275 tun na 67,9 milionů uncí (přes dva tisíce tun). V průběhu roku ho pravidelně nakupovala pro doplnění zlatých a valutových rezerv s ohledem na všechna rizika, včetně těch finančních, ekonomických a geopolitických.


    Například v minulém roce, poté, co Washington zavedl protiruské sankce, začala Centrální banka prodávat americké státní dluhopisy. Na začátku podzimu roku 2018 se tak investice snížily, a to z původních 176 miliard dolarů v roce 2010 na pouhých 14 miliard.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑