• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Používate mobil? Puč v Bolívii zasiahne aj vás.

    13-11-2019 Zem & Vek 108 1062 slov zprávy
     

    Česi a Slováci, ktorí žijú v týchto dňoch prípravami na spomienkové slávnosti pri príležitosti 30. výročia novembrovej tzv. Nežnej revolúcie v Československu, nemohli nezaregistrovať novembrovú revolúciu, ktorá práve prebieha v v Bolívii. Táto juhoamerická krajina leží na tisícky kilometrov od Strednej Európy a hoci je nesmierne vzdialená, nosí každý z nás čosi z nej neustále pri sebe. Lítium v batériách našich mobilov.


     


    Svetová dvojka


     


    Americká vláda agentúra pre geologický prieskum United States Geological Survey odhaduje svetové zásoby lítia na vyše 53 miliónov ton. Viac než polovica z týchto objemov sa nachádza v troch susedných juhoamerických krajinách: v Argentíne, v Bolívii a v Chile. V tomto poradí figurujú na prvých troch priečkach svetového rebríčka.


     






    Poradie krajín s najväčšími zásobami lítia na svete


    Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Lithium#cite_note-minerals.usgs.gov-55


     


    Bolíviou a Chile otriasajú v týchto týždňoch pouličné nepokoje s typickými charakteristikami farebných revolúcií. Nejaká podoba majdanu sa môže ale o pád dní vyskytnúť i v Českej republike. Ak prerastú masové protestné demonštrácie, pripravované v Prahe na sobotu 16. november, v zrážky s políciou, môže v tom zohrať určitú rolu deklarovaná neochota premiéra Andreja Babiša odovzdať ťažbu lítia v Česku do cudzích rúk. Česká republika je hľadiska zásob tohto kovu svetovou jedenástkou. Desiate Rusko ho má napriek svojej nepredstaviteľnej rozlohe len o niečo viac.


     


    Viac než tretina (35%) vyťaženého lítia slúži na výrobu akumulátorov. Najväčším producentom na svete je Čína, ktorá vedie súboj o globálnu hegemóniu na tomto poli so Spojenými štátmi. Menej tvrdým, no o to zúfalejším rivalom oboch obrov sa stáva Nemecko, Upísalo sa diablovi, keď prijalo doktrínu o prechode na výrobu elektromobilov Výroba automobilov tvorí chrbtovú kosť nemeckého priemyslu a prístup k zdrojom lítia patrí medzi nové priority nemeckej zahraničnej politiky. Tá je i bez toho podriadená záujmom nemeckých korporácií, ktoré sa musia činiť podstatne viac než dosiaľ, aby sa dostali k zdrojom čoraz hľadanejšieho predmetného kovu.


     


    Tabuľka poradia krajín ťažiacich lítium (nezahŕňa USA) ukazuje priepastný rozdiel medzi objemami produkcie v Chile a v susednej Bolívii. Kým v Chile vlani vydolovali 16 tisíc ton, v Bolívii to bolo iba 140 ton. Je to viac než stokrát menej, čo zároveň indikuje nesmierny rastový potenciál Bolívie v tejto sfére.


     






    Poradie krajín podľa objemov vyťaženého lítia v roku 2018.


    Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_lithium_production


     


    Všetko pre nadnárodné kartely


     


    Kým v Chile sú pánmi situácie nadnárodné produkčné kartely, do Bolívie sa musia najprv dostať a štát si prísne vyberá, koho a za akých podmienok vpustí dnu. Socialistická vláda prezidenta Eva Moralesa, ktorý sa ujal moci pred trinástimi rokmi, znárodnila ťažobný priemysel. Bolívijská štátna spoločnosť Yacimientos de Litio Bolivianos (YLB) podpísala tento rok vo februári dohodu o ťažbe lítia s čínskou spoločnosťou TBEA Group Co. Ltd. Ako poznamenal portál Českej televízie ČT24, celá transakcia má hodnotu 2,3 miliardy dolárov. Bolívijský prezident Evo Morales vychádza v ústrety aj Rusku. V júli rokoval v Moskve so svojím náprotivkom Vladimirom Putinom o investíciach do ťažby lítia, ako i výstavbe železníc a jadrového reaktora.


     


    Čínska spoločnosť TBEA pristala na postavenie menšinového akcionára pri rozbiehaní spoločného podniku s bolívijským partnerom YLB. Nemecký konkurent Číňanov ACI Systems Alemania (ACISA) nebol ochotný zapojiť sa do joint venture za podobných podmienok a odišiel naprázdno.


     


    Bolo to 4. novembra – a majdanisti v metropole La Paz natoľko vystupňovali v nasledujúcich dňoch na prezidenta Moralesa, až odstúpil. Nepomohla mu ani ochota zopakovať prezidentské voľby po tom, čo majdanisti tvrdili, že jeho víťazstvo v prvom kole koncom minulého mesiaca nebolo dostatočne vysoké.


     


    Na rozdiel od Venezuely sa na ich stranu pridali silové zložky štátu a prechádzali na stranu protivládnych demonštrantov. Tí požadovali demisiu a prezident 10. novembra odstúpil. Spolu s ním abdikoval viceprezident a šéfovia oboch komôr parlamentu. Podpredsedníčka Senátu Jeanine Áňezová sa tak ujala funkcie hlavy štátu napriek tomu, že ju v nej nepotvrdil parlament, kde majú Moralesovi socialisti väčšinu. Ako dočasnú prezidentku ju však požehnal Ústavný súd, čo stačilo Spojeným štátom a Brazílii, aby ju bezodkladne uznali. Nadnárodné ťažobné kartely môžu byť spokojné. Poprevratové vedenie im bude zobrať z ruky.


     


    Evo Morales odletel 12. novembra z obáv o život do Mexika, ktoré mu ponúklo azyl a aj ho do Mexico City letecky dopravilo. Dočasná prezidentka avizovala vypísanie nových prezidentských volieb. Jeden hlavných pučistov Luis Fernando Camacho, ktorého mienkotvorné tlačové agentúry označujú za „opozičného lídra„, sa už nechal počuť, že končí protestné akcie. Skupiny majdanistov sa však úplne nerozišli a násilie nekončí. Ulice zapĺňajú stúpenci vyhnaného prezidenta, aby dali svetu najavo, že prevrat nemá podporu širokých vrstiev obyvateľstva. Leto, ktoré začne na južnej pologuli v decembri, bude asi v Bolívii horúce.


     


     


     


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


     


    UPOZORNENIE


    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.










    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑