• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Šimečka za neposlušnosť voči EÚ bude presadzovať sankcie

    12-11-2019 Zem & Vek 45 528 slov zprávy
     

    Nová Európska komisia (EK), ktorá by sa mala ujať funkcie 1. decembra, má za úlohu pripraviť nový nástroj na ochranu právneho štátu v Európskej únii. V Európskom parlamente (EP) bude za túto agendu zodpovedný slovenský europoslanec Michal Šimečka (Progresívne Slovensko).


    Pre TASR to v utorok potvrdil samotný Šimečka, ktorý je v EP členom politickej frakcie liberálov a centristov Obnovme Európu. Spresnil, že o jeho vymenovaní do tejto pozície rozhodol Výbor EP pre občianske slobody a vnútorné veci (LIBE).


    Ako spravodajca EP bude Šimečka zodpovedný za prípravu nového nástroja Európskej únie na ochranu demokracie a právneho štátu. Ten má vzniknúť v reakcii na problematickú situáciu v členských štátoch ako Maďarsko či Poľsko, ktoré EÚ kritizuje za nedodržiavanie demokratických pravidiel.


    „Často počúvame, že o zásadných veciach v EÚ rozhodujú len veľké štáty a slovenskí zástupcovia v Bruseli nič nezmôžu. Teraz vidíme, že to tak nie je,“ povedal Šimečka.


    EÚ vyčíta Maďarsku a Poľsku obmedzovanie nezávislosti médií a súdnictva, ktoré môžu vlády po presadení kontroverzných zákonov ovplyvňovať, pričom ako sa ukázalo, zatiaľ nemá dostatočné nástroje, aby v podobných prípadoch včas a účinne zakročila.


    „Situácia v týchto krajinách je varovaním, že demokracia a spravodlivosť už nie sú v Európskej únii samozrejmosťou. Ak Únia nenájde politickú odvahu a nové nástroje, hrozí jej vnútorný rozklad zo strany polodiktátorov, oligarchov a fašistov,“ zdôraznil Šimečka.


    Podstatou nového mechanizmu EÚ bude každoročné a objektívne hodnotenie všetkých členských štátov v oblasti demokracie a spravodlivosti. EK stanoví jasné kritériá a bude platiť rovnaký meter pre všetky členské štáty — nové aj staré, východné aj západné, malé aj veľké.


    „Budem presadzovať, aby súčasťou nového mechanizmu boli aj sankcie, v takých prípadoch, ak ani po dialógu nedôjde k náprave. Sankcie by mali formu presmerovania eurofondov, žalôb na Súdny dvor EÚ alebo vyvolanie článku 7 Lisabonskej zmluvy,“ konštatoval Šimečka.


    Zdroj: IV/TASR/FB


    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.


    CHCEM PODPORIŤ


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.










    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑