• Vybrat den

    Březen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Třídila bych uhlí a stála frontu na banány. Pirátka promluvila, jak by žila nebýt sametu, ale uživatelé ji uzemnili

    12-11-2019 Sputnik CZ 62 750 slov zprávy
     

    S blížícím se třicátým výročím sametové revoluce si mnozí připomínají dramatické události tehdejších dnů. Mezi nimi je i Česká pirátská strana. Ta na svém Facebooku zveřejňuje příspěvky svých členů, kteří píšou o tom, jak by dnes vypadal svět bez sametové revoluce. K nim patří i zastupitelka Pirátů v Karviné Zuzana Klusová.


    Podle ní by Česko bylo zaostalou a ekologicky zdevastovanou zemí, kde by bylo velmi málo příležitostí pro seberealizaci.



    „Nebýt revoluce, Česko by kvůli izolaci a omezeným možnostem vývozu nejspíše velmi zaostávalo. Jednou z mála šancí, jak iluzi prosperity dál udržet, by bylo kopat spoustu uhlí a sázet na těžký průmysl. Ten by měl přednost před zdravím i životním prostředím,“ píše Pirátka.





    Vyjádřila i obavy o své rodné město, které by padlo jakožto oběť těžby uhlí.

    „Brali bychom to jako nutnou daň za prosperitu a moc neměli šanci přemýšlet, zda bohatství nemůže jít ruku v ruce s čistým životním prostředím, svobodou a vzděláním,“ poukazuje Klusová.



    Život v takové zemi by dle ní byl zcela nesnesitelný. Nemohla by vystudovat obor, který jí zajímá a žádná perspektivní práce by ji nečekala.



    „Rozhodně bych nevystudovala žurnalistiku. Pokud by se mi nepodařilo utéct na Západ, třídila bych uhlí na lince a stála frontu na banány a mandarinky. V každém případě bych snila o revoluci, protože bez svobody je člověku k nesnesení,“ poznamenala.





    Naopak pád komunistického režimu přinesl lidem svobodu a příležitosti. Lidé mají díky sametové revoluci příležitost rozvíjet se, poznávat svět a podnikat.

    „A přestože je stále na čem pracovat, za posledních 30 let můžeme volněji dýchat nejen obrazně, ale také doslova,“ píše členka Pirátů.



    Se svobodou ale přichází i odpovědnost a každý se musí přestat spoléhat na to, že někdo něco učiní za nás.



    „Svoboda a demokracie pro mě znamená hlavně možnost měnit své okolí. A s tím spojenou odpovědnost. Nemusíš hned změnit svět, stačí začít u sebe; měnit své okolí, svou vesnici, své město. Největší výzva je přestat se spoléhat, že to někdo udělá a rozhodne za nás. A právě tohle mě přivedlo k Pirátům,“ uzavřela věc Klusová.




    Skeptická reakce


    Mnozí uživatelé s její vizí souhlasili, ale našli se i skeptici.



    „Jako, že si můžeme zvolit, jestli budeme rozkradeni a rozprodáni rychle nebo pomalu?“ napsal Rostislav Smolej.





    „Divím se, že jsem tu dobu přežil bez úhony. Vlastně zubařů bylo dost, pohotovost taky byla dostupná pro každého, u lékaře člověk nepotřeboval tlumočníka, jenže nebyly ty banány,“ ironizuje Tomáš Lukš.



    Anna Červenková zase tvrdí, že revoluce byla ukradená a že všichni politici, včetně Klusové, usilují pouze o vlastní prospěch.



    „Zvláštní pohled na svět, měla jste možnost studovat, ale rozumu jste nepobrala. Srovnávat švestky s hruškami, dobu před a po ukradené revoluci, to je blbost na entou. Vy jste se dala k Pirátům ze stejných pohnutek jako všichni, co se dají na politiku. Jde vám jedině o vlastní prospěch. Pamatuji hodně, ale politiky, kteří myslí na občany a vlast ne. Můžete nějaké jmenovat, když jste tak vzdělaná?“ napsala další uživatelka Facebooku.





    Jiný uživatel poukázal na rozsáhlé protesty, které probíhají ve světě. Příčiny podle něj spočívají v nedostatku jídla, vody, bydlení či základních lidských potřeb. Filozofování nad tím, co by mohlo být a jaké to bylo před třiceti lety, podle něj nemá smysl.

    „Bouří se hlavně proti korporátům a finančním institucím vlastnícím vše na tom světě… A tohle by se mělo řešit, a ne vymýšlet články o tom, co kdysi bylo a nebylo a mohlo být… Mluvit o tom, co bylo někdy v minulosti, jen poukazuje na neochotu a zákaz řešit dnešek a vůbec mít svobodu o tom mluvit. Vše se maskuje ovládanými médii tak, aby si člověk vůbec nic neuvědomil a žil v jakémsi snu o svobodě a demokracii,“ uzavřel svůj názor autor příspěvku.



    Do debaty se vložil i aktivista Žarko Jovanovič, který argumentaci zastupitelky označil za ubohou.



    „Musím říci, že jestli se naše země bude chlubit schopnými žurnalisty, kterých máme hodně a čím dál tím více, místo inženýry, kterých naopak relativně ubývá, tak brzo budou ty fronty na banány zase,“ rýpnul si do autorky a srovnal její argumentací s propagandou z 50. let.





    „Opravdu ubohá argumentace frontami na mandarinky a banány. Stejně jako komouši argumentovali v 50 letech fotkami z hospodářské krize a ignorovali hospodářský vývoj. O tom, jak by to v ČR vypadalo dnes, můžeme jen spekulovat. Rozhodně i za komoušů to vypadalo úplně jinak v roce 1960 a v roce 1990,“ uzavřel.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑