• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ovčáček vyzval k sabotáži nařízení EU. Hloupé a škodlivé rozhodnutí v duchu levicových liberálů, tvrdí. Čtete, oč jde

    12-11-2019 Sputnik CZ 42 334 slov zprávy
     

    Mluvčí Pražského hradu rozhodnutí soudu v Lucemburku považuje za hloupé. Jak svůj názor na věc vysvětlil na Facebooku?



    „Hloupé, škodlivé a nepřátelské rozhodnutí v duchu nenávistných „levicových liberálů“. Česká republika jako přítel Izraele by měla tento verdikt v maximálně možné míře sabotovat,“ napsal na svém Facebooku.



    Ovčáček tak dal jasně najevo, že s tímto stanoviskem nesouhlasí.



    Nové nařízení


    Mluvčí ke svému příspěvku připojil také odkaz na článek na portálu Lidovky.cz, který o daném nařízení pojednává. V něm se uvádí, že Soudní dvůr Evropské unie vydal toto nařízení v úterý. Rozhodl, že na potravinách, které pochází z území okupovaných Izraelem od června roku 1967, musí být umístěn údaj o konkrétním místu jejich původu, včetně židovských osad.



    Díky tomuto kroky by produkty ze Západního břehu Jordánu nebo Golanských výšin byly zřetelně označeny a neměly na sobě jen štítek s informací, že pocházejí z Izraele.

    Uvádí se, že rozhodnutí lucemburského soudu je pro členské státy závazné.


    O přesném označování původu zboží přemýšlela Evropská komise již v roce 2015. Tehdy doporučila, aby zboží bylo označováno přesně, ale Izrael v této inciativě spatřoval povzbuzení stoupenců hnutí, které doporučuje čelit izraelskému útlaku Palestinců bojkotem izraelské kultury a ekonomiky. Už tehdy Izrael hovořil o tom, že se jedná o diskriminační krok. Komise si ale stála za tím, že jde čistě o technické rozhodnutí, nikoli politické.


    Pokud jde o Česko, Poslanecká sněmovna PČR v té době dospěla k tomu, že rozhodnutí EK nezakládá povinnost vnitrostátních orgánů členských států EU podle něj jednat. I přesto ale část členských zemí již nyní prodává zboží z osad s etiketou o jeho přesném původu.



    ​Izrael povede kampaň


    Ministerstvo zahraničí Izraele očekávalo, že Soud EU rozhodne tímto způsobem. Nyní má proto v plánu vyslat své zástupce do evropských zemí na příslušné úřady, kde chce diplomaticky dosáhnout toho, aby státy prosazovaly mírnou interpretaci soudního výroku.


    Hovoří se také o tom, že bude v této věci vedena širší kampaň. Jejím cílem je vysvětlit evropské veřejnosti, že by tento krok týkající se osad mohl skončit až bojkotem izraelského zboží.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑