• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „NATO ví, že Srbové umí zacházet s tímto komplexem.“ Vojenský expert promluvil o tom, jak se Západ zalekl S-400 v Srbsku

    12-11-2019 Sputnik CZ 98 605 slov zprávy
     

    Po zvláštním zástupci USA v jednáních mezi Srbskem a Kosovem Richardu Grenellovi a zvláštním vyslanci USA pro západní Balkán Mathewu Palmerovi přijel minulý týden do Bělehradu i zvláštní zástupce MZV USA Thomas Zarzecki, který se specializuje na sankční opatření vůči odpůrcům USA.


    V roce 2017 byl přijat zákon O boji proti americkým protivníkům prostřednictvím sankcí (CAATSA). Stanoví sankce proti Rusku, Íránu a KLDR a také proti třetím zemím, které s nimi vedou vojensko-technickou spolupráci. Připomeňme, že 24. října během společného vojenského rusko-srbského cvičení Slovanský štít 2019 srbský prezident Aleksandar Vučić prohlásil, že Srbsko kupuje od Ruska protiletadlový systém Pancir-S.



    Tato cvičení byla prvními manévry v zahraničí, kterých se účastnil ruský systém protivzdušné obrany S-400, a srbský vojenský personál měl možnost se naučit s ním zacházet. Dříve srbská vláda zakoupila v Ruské federaci sedm vrtulníků Mi-17 a Mi-35 a v rámci vojenské technické pomoci dostala šest stíhaček MiG-29 a 10 obrněných transportérů BRDM-2.


    Nic není tak jednoduché jako v roce 1999



    Srbský vojenský odborník, plukovník ve výslužbě Mitar Kovac se domnívá, že proti Srbsku nebudou opět vyhlášeny sankce (Svazová republika Jugoslávie byla pod ekonomickým embargem OSN v letech 1992-1996, ekonomické sankce EU a USA, zaměřené proti Slobodanu Miloševičovi a činnosti SRJ v Bosně a Hercegovině a poté v Kosovu byly zavedeny v letech 1998-2000 – pozn. red.) kvůli vojensko-technické spolupráci s Ruskem.

     „Pokud by k něčemu podobnému došlo, Amerika by se vydala násilnou cestou řešení problému, což je pro ni nevýhodné, neboť dnes existují na světě i druhé významné síly, které už nejsou marginální jako v roce 1999,“ řekl plukovník Sputniku.



    Podle jeho slov samotný fakt, že USA mají zástupce podobné Zarzeckimu, není korektní.



     „Nepřetržité sankce proti všem, kteří se postaví proti zájmům Washingtonu, jsou cestou, která přivede USA k izolaci. Celosvětově se jedná o tlak amerického vojensko-průmyslového komplexu, který má problémy kvůli technickému pokroku Ruska a Číny. Amerika vnímá Balkán jako důležitý bod, který je nutné držet pod kontrolou, ale chápe, že jiné globální a regionální síly zde zapouštějí stále silnější kořeny,“ tvrdí Kovac.




    Balkán se ozbrojuje, ale všechny zajímá pouze Srbsko



    Expert uvádí, že v porovnání s jinými zeměmi regionu vůbec nemůžeme nazvat Srbsko vůdcem v tempu ozbrojování: Rumunsko jedná o nákupu více než 100 (amerických – pozn. red.) obrněných vozidel a také tanků a raketových komplexů, Bulharsko nakupuje osm F-16 a Černá Hora uzavřela smlouvu o nákupu vrtulníků a obrněné techniky v hodnotě 66 milionů dolarů.

     „V regionálním měřítku nikdo nikoho neomezuje, co se týče toho, kolik si čeho může koupit nějaká země, kromě USA. Až do poslední chvíle i ony mlčely, protože jsme kupovali zbraně, které neměly strategický charakter. Nyní se poprvé začalo hovořit o protivzdušné obraně, o jejím upevnění a účinnosti proti nejsilnějším vojenským vzdušným silám na světě. A to už je problém pro USA, zvlášť když jde o S-400,“ zdůrazňuje Kovac.




    Dodává, že dodávka S-400 byla pro Západ překvapením, protože ten vidí v tomto komplexu ohrožení bezpečnosti svého vojenského letectva a Balkánu celkově.



     „Ti, kteří sem poslali tento S-400, pocítili potřebu zůstat na Balkáně a legitimně zde chránit své vlastní zájmy. Na druhé straně NATO dostalo informace, že Srbové umějí s takovým komplexem zacházet. Již v roce 1999 absolvovali naši vojáci výcvik na S-300 a nyní mohou operativně používat S-400,“ vysvětluje zdroj Sputniku.



    Nehledě na to, že srbští politici z nějaké bázlivosti prohlašují, že se nechystají kupovat S-400, Kovac se domnívá, že by to byl velký úspěch nejen pro Srbsko, ale pro celý region.



    „Pomohlo by to vytvořit novou bezpečnostní rovnováhu v jihovýchodní Evropě, uklidnit NATO a zastavit jejich ,pochod na východ’“, uzavírá srbský expert.



    Názory vyjádřené v článku se nemusí vždy shodovat s postojem Sputniku.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑