• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Poslanec Spolkového sněmu promluvil o škodách Německa z protiruských sankcí

    11-11-2019 Sputnik CZ 30 399 slov zprávy
     

    „Vliv těchto sankcí na drobný a střední byznys východního Německa byl ještě větší než na západoněmecké podniky. Znám osobně ve svém okrsku podnikatele, kteří byli postiženi v důsledku protiruských sankcí, až po bankrot. Přitom pouze v Durynsku obchoduje s Ruskem 220 firem,“ sdělil Friesen, který je autorem parlamentní iniciativy na zrušení sankcí proti RF.



    Návrh poslanců frakce Alternativa pro Německo, která vyzvala ke spolupráci na zrušení sankcí EU proti Rusku v souvislosti se situací kolem Krymu a na východě Ukrajiny, byl projednán a zamítnut německým Spolkovým sněmem 24. října.


    „Ve východním Německu existuje politický konsensus, téměř všechny strany včetně CDU (pozn. Křesťansko-demokratická unie, německá konzervativní strana, jejíž členkou je také kancléřka SRN Angela Merkelová) a sociálních demokratů se vyslovují pro zrušení protiruských sankcí, kromě Zelených. Bude-li hlas východu vyslyšen, budou-li zájmy východních německých zemí považovány za důležitější, než tomu bylo dosud, pak bude možné dosáhnout změn v otázce vztahů s Ruskem,“ míní poslanec.



    Krym zůstane ruský


    Poslanec je rovněž přesvědčen, že nehledě na sankce zůstane Krym ruským územím.



    „Dá se tvrdit, že sankce nedosáhly cílů. Mluvit o tom, že tyto sankce odvrátily ‚anexi Donbasu‘ je neseriózní a nepodložené. Na druhou stranu zůstane Krym jednoznačně ruský, je to skutečný stav věcí. Ekonomické ukazatele svědčí o tom, že tyto sankce mají jenom jednoho beneficiáře, jsou to USA. Málo kvůli sankcím ztratily, včetně pokud jde o bezpečnost,“ řekl Friesen.



    Podle poslance „měla EU strategii humanitární a ekonomické spolupráce s Jižní Osetií a Abcházií, takzvaná účast bez uznání, a mělo by velký význam, kdyby tato strategie byla dnes uplatněna vůči Krymu“.



    „Není povinné uznání statutu Krymu, abychom s ním mohli spolupracovat v ekonomice a sféře humanitární výměny,“ soudí poslanec.




    Krize vztahů mezi RF a Západem


    Vztahy mezi RF a Západem se zhoršily kvůli situaci na Ukrajině a kolem Krymu, který se znovu připojil k Rusku po referendu na poloostrově v roce 2014. Západ obvinil Rusko ze vměšování a zavedl proti němu sankce. Moskva podnikla odvetná opatření, zahájila nahrazení importu a nejednou prohlásila, že je kontraproduktivní mluvit s ní jazykem sankcí. Rusko také mnohokrát prohlásilo, že není stranou ukrajinského konfliktu a subjektem minských dohod o urovnání.


    Rada EU prodloužila koncem června o půlroku ekonomické sankce proti RF do 31. ledna 2020. EU rovněž prodloužila „krymský“ balík sankcí do 23. června 2020.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑