• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Americký expert promluvil o hrozbě falešného varování před jaderným útokem

    9-11-2019 Sputnik CZ 120 615 slov zprávy
     

    Přesně před 40 lety došlo k falešné aktivaci varovného systému Severoamerického velitelství protivzdušné obrany (NORAD), která mohla vést k raketovému útoku na SSSR.



    „Incident ze dne 9. listopadu 1979 byl jedním z desítek nebezpečných situací s jadernými zbraněmi v době studené války. I když toto období, které vedlo k vybudování obrovského jaderného arzenálu USA a Ruska, skončilo před desítkami let, jaderné zbraně a strategie, které by mohly vést k vypuštění stovek


    jaderných hlavic kvůli falešným signálům, stále zůstávají,“ řekl Kimball.

    Rovněž připomněl, že dnes má každá strana asi 1 400 strategických jaderných hlavic, stovky námořních a pozemních raket a strategických bombardérů.



    „Každá strana má stovky hlavic, které mohou být vypuštěny během několika minut, a to poté, co jeden z prezidentů vydá rozkaz. A každá strana si ponechává možnost použít jaderné zbraně dříve, než bude potvrzeno, že na jejím území došlo k výbuchu jaderné nálože,“ vysvětlil odborník.





    Podle něj takové nebezpečné koncepty „vypuštění při útoku“ zachovávají riziko výměny masivních jaderných útoků, a to v důsledku nesprávného varování. Situaci navíc komplikuje skutečnost, že Washington i Moskva si ponechávají možnost, aby jako první během krize nebo nejaderného konfliktu použily jaderné zbraně.

    „Obě země mají stovky takzvaných taktických jaderných bomb s relativně malou silou výbuchu pro použití na bojišti. Obě strany pravidelně provádí vojenská cvičení pro případ


    jaderné války. Nicméně, použití jaderných zbraní, i když tzv. omezeného působení, stále vytváří pravděpodobnost globální katastrofy,“ zdůraznil.

    Jakmile bude použit jeden jediný jaderný náboj, pak není zaručeno, že se podaří vyhnout plnohodnotné jaderné válce, řekl. Podle jeho slov, vědci z Princetonské univerzity vypracovali novou simulaci vývoje situace, kdy se jedna ze stran uchýlí k „taktickému“ používání jaderných zbraní a druhá na to bude reagovat.



    „Jejich současné vojenské koncepty mohou vést k rostoucí výměně útoků na vojenské a civilní cíle, což povede k 1700 výbuchům. Do pěti hodin bude zabito nebo zraněno asi 100 milionů lidí,“ popisuje Kimball zjištění vědců.




    Podle jeho názoru by prezidenti Spojených států a Ruska měli okamžitě podniknout rozhodná opatření ke snížení těchto rizik.



    „Pro začátek musí vyzvat všechny státy s jadernými zbraněmi, aby uznaly princip navržený v roce 1985 vůdcem SSSR


    Michailem Gorbačovem a prezidentem USA Ronaldem Reaganem, že „jadernou válku nelze vyhrát a nelze ji začínat,“ uvedl expert.

    Připomněl také, že Moskva nedávno vyzvala vedoucí představitele USA a Ruska, aby znovu vydali toto společné prohlášení, ale Washington se k takovému kroku neodvážil. Podle Kimballa by obě strany měly aktivněji a pravidelněji vést dialog o politických a vojenských liniích, zejména je pak nutné obnovit jednání o strategické stabilitě, která se naposledy konala v Ženevě v červenci.



    „Současně by země s jadernými zbraněmi měly vyhlásit politiku, která vylučuje použití jaderných zbraní jako první, stejně jako jejich použití před potvrzením uplatnění jaderných zbraní na jejich území. Vzhledem k riziku eskalace neexistují žádné představitelné okolnosti, které by mohly ospravedlnit zákon a morálku nebo vojenské použití jaderných zbraní v případě nejaderného konfliktu,“ je přesvědčen Kimball.




    Také se domnívá, že dalším nezbytným krokem by mělo být rychlé dosažení dohod mezi americkými a ruskými prezidenty o prodloužení Smlouvy o strategických útočných zbraních (START-3) na dobu pěti let, jak je stanoveno v dokumentu. Kromě toho je nutné zahájit jednání o zavedení omezení pro všechny typy jaderných zbraní, navrhuje Kimball.



    „Bez dohody


    START-3, která vyprší v únoru roku 2021, poprvé od roku 1972 zmizí právně závazná ověřitelná omezení dvou největších jaderných arzenálů na světě. V takovém světě se pak zvýší pravděpodobnost nebezpečného a obřího jaderného závodu,“ uvedl.

    „Máme štěstí, že falešná varování během studené války nevedla k jaderné válce. V budoucnosti už takové štěstí mít nemusíme, takže naši vůdci musí jednat hned,“ dodal k věci Kimball.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑