• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Nečinnost Ministerstva spravedlnosti SR umožňuje EU prosadit Istanbulskou úmluvu. Paška přišel s vážným varováním

    9-11-2019 Sputnik CZ 71 386 slov zprávy
     

    Na portálu se píše, že si koaliční strana SNS myslí, že veřejné vyjádření resortu spravedlnosti o tom, že se v usnesení parlamentu nenachází žádné usměrnění pro odpověď Soudnímu dvoru EU na otázku o tom, zda může EU přistoupit k Istanbulské úmluvě bez toho, aniž by na ni přistoupily všechny členské státy, vzbuzuje dojem, že se ministerstvo chystá úmluvu prosadit.



    „Nečinnost či nekvalifikovaný postup umožňuje EU prosadit zavedení Istanbulské úmluvy do právního řádu SR, a to i přesto, že NR SR její ratifikaci více než ústavní většinou odmítla,“ uvádí Paška.




    Podle Slovenské národní strany tak mělo ministerstvo spravedlnosti učinit „jednoduchý logický závěr“, a sice, že SR nemůže dát souhlas k tomu, aby EU přistoupila k úmluvě jako celku.

    Mluvčí SNS Zuzana Škopcová uvedla, že poslanci za SNS podali minulý týden návrh do parlamentu.



    „V případě potřeby vytvoří parlamentu prostor pro formování instrukcí a pokynů volených zástupců lidu vůči nesrozumitelnému chování státní exekutivy,“ prozradila.



    Opoziční strana OĽaNO, mimoparlamentní strana Křesťanská unie a KDH vyzvaly daný resort, aby naplnil usnesení parlamentu vůči úmluvě. Nicméně resort justice tvrdí, že Soudnímu dvoru EU nenapsal, že se k Istanbulské úmluvě nebude vyjadřovat.


    Strany rovněž vyzvaly slovenského ministra spravedlnosti Gábora Gála (Most-Híd), aby jednal, jelikož občané mají námitky vůči tomu, aby byla úmluva ratifikována. Zástupci stran to uvedli v pátek 8. listopadu vzhledem k tomu, že dané ministerstvo podle nich nemá připomínky ve věci neomezeného přistoupení Evropské unie k Istanbulské úmluvě.





    Istanbulská úmluva


    Istanbulská úmluva představuje nejkomplexnější mezinárodní smlouvu o boji proti násilí páchaném na ženách.



    Dokument byla přijat v Istanbulu v roce 2011 všemi 47 členskými zeměmi Rady Evropy a měl by bránit, jak již bylo uvedeno, násilí na ženách. Má v sobě shrnuty standardy zabránění násilí, zabezpečení ochrany a trestného stíhání zločinců.

    Úmluva se často kritizuje, postavilo se proti ní několik církevních organizací. Velký ohlas sklidilo kázání Mons. Petra Piťhy, který prohlásil, že dohoda bude prospívat homosexuálům.


    Podle českého prezidenta Miloše Zemana je tato Úmluva zbytečná, protože v Česku na rozdíl od muslimských zemí nehrozí ženská obřízka nebo vynucené sňatky.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑