• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Steinmeier: Svoboda Evropy je také zásluhou Čechů a Slováků

    9-11-2019 Sputnik CZ 61 417 slov zprávy
     

    „Bez odvahy a vůle po svobodě Poláků, Maďarů, Čechů a Slováků by mírové revoluce ve východní Evropě a německá jednota nebyly možné. Bez pochyby to byl velký historický výkon,“


    cituje agentura ČTK projev prezidenta Německa.

    Již dříve v ten den se spolu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a vůdci zemí Visegrádské čtyřky zúčastnil kladení květin u Památníku Berlínské zdi na ulici Bernauer Strasse. Ta je jedním z hlavních symbolů někdejšího rozdělení Berlína v době studené války.



    Steinmeier poté na zámku Bellevue prohlásil, že „odvážní“ Češi, Slováci, Poláci a Maďaři se v roce 1989 chopili svobody a skoncovali s rozdělením evropského kontinentu. „Svoboda Evropy je jejich zásluhou,“ zdůraznil německý prezident a pozitivně ohodnotil také další „velký a šťastný moment naší historie“. Tím byl podle jeho slov vstup zemí Visegrádu do Evropské unie v roce 2004.


    Prezidenty vyzval, aby se o Evropu starali a zajistili, že se rozdíly v některých názorech nestanou nepřekonatelnými. „Naše Evropa je vaše Evropa – vaše Evropa je naše Evropa. Máme jen jednu, tu společnou!“ zdůraznil.



    Merkelová ve svém projevu citovala Havla


    Německá kancléřka Angela Merkelová v projevu u příležitosti pádu berlínské zdi citovala bývalého prezidenta Václava Havla a mluvila o obětech komunismu i o budoucnosti demokratické Evropy. Podle ní „nikdo nevěřil, že bylo vůbec možné“, aby zeď padla.


    Merkelová, která byla před pádem zdi občankou NDR, v projevu připomněla, že demokratické hnutí ve východním Německu mělo vzory v zemích střední a východní Evropy. Konkrétně zmínila mimo jiné polské hnutí Solidarita a československou Chartu 77.



    V závěru svého projevu německá kancléřka poznamenala, že „žádné, zdi, které rozdělují lidi a omezují svobodu, nejsou tak vysoké ani tak dlouhé, aby nemohly být zničeny“.


    Merkelová pronesla svůj projev v Kapli smíření, která stojí v místě někdejšího „pásma smrti“ mezi dvěma řadami berlínské zdi. Po skončení jejího projevu zazpíval český písničkář a bývalý disident Jaroslav Hutka.



    Jubilejní rok německé jednoty



    Od října roku 2019 do října roku 2020 bude v Německu probíhat tzv. jubilejní rok německé jednoty, pro který byla zřízena vládní komise. Výročí se bude týkat několika velkých dat, zejména se budou dne 9. listopadu 2019 v Berlíně, a po celém Německu, konat oslavy věnované 30. výročí pádu Berlínské zdi, a dne 3. října 2020 – 30 let německé jednoty.

    Berlínská zeď (Berliner Mauer) byla opevněná státní hranice Německé demokratické republiky, postavená na jejím území kolem Západního Berlína. Existovala v době od 13. srpna 1961 do 9. listopadu 1989 a byla dlouhá 155 kilometrů. Berlínská zeď nejen rozdělila západní a východní část města, ale také oddělila Západní Berlín od území Německé demokratické republiky.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑