• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Naše stará komunistka.“ Plesl se pustil do Merkelové. Kdyby tohle řekl Grospič, tak se všichni zblázní vzteky, tvrdí

    9-11-2019 Sputnik CZ 49 423 slov zprávy
     

    „Naše stará komunistka. Kdyby tohle řekl Grospič, tak se všichni zblázněj vzteky,“ reagoval šéfredaktor deníku MF Dnes Jaroslav Plesl na poslední rozhovor kancléřky Merkelové pro deník Sueddeutsche Zeitung. V něm dotyčná mluví o životě ve Východním Německu.



    Podle Merkelové si mnozí západní Němci pouze stěží představují život v Německé demokratické republice (NDR) a nejsou schopni pochopit rozdíl mezi NDR coby státem a osobním životem jejích občanů.



    „Ptají se mě, zda bylo možné být šťastným v NDR a zda jsme se mohli smát. Ano, já a mnozí další pokládali za velmi důležité, abychom se mohli na sebe každý den podívat do zrcadla, ale museli jsme dělat kompromisy,“ 


    cituje Merkelovou agentura Reuters.


    Po pádu Berlínské zdi a sjednocení Německa se obyvatelé na východě země museli naučit, že svoboda znamená nutnost rozhodovat o všem.

    „Život v NDR byl občas v určitém ohledu téměř pohodlný, protože byly určité věci, které jsme prostě nemohli ovlivnit,“ dodala.



    Rozhovor s Merkelovou byl zveřejněn v pátek, den před třicátým výročím pádu Berlínské zdi. Merkelová se narodila v Hamburku v roce 1954. Spolu s rodinou se ale přestěhovala do Východního Německa, když zde její otec Horst Kasner dostal místo faráře. Během svého působení na německé Akademii věd byla členkou organizace Svobodná německá mládež (FDJ), kde byla tajemnicí pro agitaci a propagandu.



    Kontroverzní Grospičův výrok



    Plesl ve svém statusu odkázal na výrok Stanislava Grospiče před hlasováním v Poslanecké sněmovně o tom, zda učinit 21. srpna významným dnem. Komunistický poslanec v Českém rozhlasu Plus prohlásil, že invaze 21. srpna 1968 nebyla okupací a dodal, že většina obětí byla zapříčiněna dopraveními nehodami.

    Tento výrok vyvolal bouřlivou reakci napříč politickým spektrem a mnozí kritizovali KSČM za to, že hlasovali proti tomuto návrhu ve Sněmovně, který byl ostatně přijat. V úterý 5. listopadu se Grospič za své vyjádření omluvil. Své vystoupení označil za nešťastné.



    „Dovolte, abych se omluvil za nešťastné vyjádření v rozhovoru pro Český rozhlas Plus. Nikdy bych si nedovolil znevážit, hanobit a neuctít jakékoliv poškození lidského zdraví, včetně ztráty lidského života. Nikdy jsem se k takovým názorům a myšlenkám nesnížil, jsou pro mě osobně nepřijatelné a cizí. Nebylo tak ani myšleno mé nešťastné vyjádření,“ řekl na tiskové konferenci Grospič.





    „Mám hlubokou úctu i k obětem lidí spojených se srpnovými událostmi roku 1968. Mnohokrát jsem se vyjádřil, že invaze, vstup vojsk v roce 1968 byl špatný, tragický a poškodil naši společnost, zanechal v ní i hluboké rány. Mrzí mě, jak byla má slova vnímána a šířena některými sdělovacími prostředky, a velice se za ně omlouvám,“ dodal.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑