• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Generálové vládnou s oblibou v diktaturách.” Ekonom uzemnil prezidentského kandidáta Pavla. Těžké čtení pro kavárnu

    9-11-2019 Sputnik CZ 44 506 slov zprávy
     

    Možnou kandidaturu generála Petra Pavla na prezidentský úřad mnozí odpůrci současné hlavy státu Miloše Zemana uvítali s nadějí. Jiní naopak vyjádřili skepsi a oba tábory se střetly ve vyostřeném názorovém sporu.



    „Nadcházející prezidentské volby budou ještě hustší než ty minulé“,


    píše hlavní ekonom poradenské společnosti Next Fiance Vladimír Pikora pro portál Reflex.cz. „Tak třeba včera jsem se na sociální síti dočetl, že prý kdo neadoruje generála Pavla, který připouští svou prezidentskou kandidaturu, adoruje Babiše. Kdo nechce euro, chce Putina. Teď už jen zbývá, abych se dočetl, že kdo nemiluje Hitlera, miluje Stalina, a bude v míře blbosti dokonáno,“ prohlásil Pikora.



    „Potíž je v tom, že v prezidentské volbě proti sobě obvykle nestojí dobro a zlo. Potíž je, že proti sobě stojí jeden emotivní názor a druhý emotivní názor. Nikoliv fakta, nikoliv rozumová volba, nýbrž emoce,“ píše dále ekonom.




    Jako příklad uvedl výrok Petra Pavla o přijetí eura. Ten ve svém posledním rozhovoru označil za mýtus názor, podle něhož přijetí eura uškodí českému hospodářství. Podle Pikory však generál Pavel argumentuje emocemi, a nikoliv fakty.

    „Jeho argumenty jsou… emoce. Používání slov jako „mýtus“. Typická strategie pro podporovatele přijetí eura,“ poznamenal Pikora.



    Dále Pikora zpochybňuje argument, že euro je prospěšné, protože Slovensku pomohlo v hospodářském růstu. Poté, co Slovensko přešlo na euro, zaznamenalo od roku 2009 průměrný růst HDP v hodnotě 2,17 %, zatímco v Česku byl růst na úrovni 1,34 %.



    „I před přijetím eura Slovensko rostlo rychleji než Česko,“ upozorňuje Pikora. „V letech 2000–2008 si Česko připsalo průměrný růst 4,3 %, Slovensko 5,7 %. Stejná logika platí dokonce i pro Polsko. Jak je to možné? Fakt, že Slovensko dnes roste rychleji než Česko, nemá totiž vůbec nic společného s eurem. To jenom ten, kdo chtěl za každou cenu najít ‚argument‘ pro euro, zvolil porovnávanou časovou řadu tak, aby to na první pohled hezky vypadalo,“ uvedl.





    Navíc podle poslední statistiky, kterou zveřejnila Allianz, Češi jsou i přes pomalejší růst v průměru téměř třikrát bohatší než Slováci. Pikora dále připomíná, že v řadě zemí od zavedení eura došlo k prudkému růstu nezaměstnanosti, a to v první řadě v Řecku a Itálii.

    Podle německého Centra pro evropskou politiku nejvíce na přijetí eura vydělaly Německo a Nizozemsko.



    „Němci díky zavedení eura od roku 1999 v průměru kumulovaně zbohatli o 23 tisíc eur a Nizozemci o 21 tisíc. Naopak nejvíc prodělala Itálie. Ital v průměru přišel kumulovaně o neuvěřitelných 74 tisíc eur. A Francouz o 56 tisíc,“ uvedl Pikora.



    Podle něj mluvit o mýtu je to samé, co mluvit o lži. Jinými slovy se jedná pouze o snahu diskreditovat politické oponenty.



    „Jestli někdo považuje jiný názor nebo jiné vnímání světa za lež, není demokrat,“ prohlásil ekonom.





    „Chápu i to, že pan generál bohužel nemá informace – vzhledem k jeho profesi to lze pochopit,“ míní Pikora. „(…) profese generála Pavla není předpokladem k prezidentské funkci. Generálové vládnou s oblibou v diktaturách, v nichž je jedno, jakou má vládce školu,“ dodal.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑