• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Danko v Rusku obdržel nový titul. Co dalšího se probralo na rusko-slovenské konferenci v Moskvě?

    7-11-2019 Sputnik CZ 60 417 slov zprávy
     

    Na ceremoniálu vystoupil předseda ruské Státní dumy Vjačeslav Volodin, který poznamenal, že vztahy mezi Slovenskem a Ruskem jsou založeny na principech přátelství, vzájemnosti a absence dvojího standardu. Volodin také zdůraznil roli Slovenského národního povstání.



    „Povstání na Slovensku přiblížilo vítězství. Povstání na Slovensku zachránilo velké množství našich vojáků a důstojníků. A za cenu svého života udělali občané Slovenska vše pro to, aby vítězství přišlo do Evropy co nejdříve," řekl.




    Krize v myslích politiků


    Volodin na konferenci také poznamenal, že je důležité ctít památku vojáků, kteří zemřeli v boji proti nacismu v Evropě, a zdůraznil, že zneužívání jejich hrobů naznačuje krizi v myslích politiků.



    „Je pro nás nesmírně důležité, aby všechny evropské země tuto paměť ctily. Ano, mohou přijít k moci pravice, levice, demokraté, konzervativci, mohou existovat různé názory. Musíme si však uvědomit, že kdyby nebylo vítězství v té válce, nebyly by tu ani pravicové, ani levicové, ale koncentrační tábory a celé národy by byly zničeny,“ prohlásil Volodin.



    Zdůraznil, že znesvěcení hrobů padlých vojáků není pro civilizaci vhodné. „Poškození hrobů vojáků, kteří zemřeli, aby země žila, aby se rodily děti, mluví o hluboké krizi, především v myslích politiků,“ uvedl předseda ruské Státní dumy.


    Setkání veteránů z 2. světové války


    Volodin uvedl, že Státní duma se společně s parlamenty Slovenska a Izraele obrátí na evropské kolegy s návrhem uspořádat setkání účastníků 2. světové války.


    „Uspořádáme setkání účastníků, kteří jsou stále naživu, a jejich vnoučat, dětí, rodin," odpověděl Volodin na otázku studentky MGIMO o možnosti uspořádat setkání veteránů slovenského povstání. Danko tuto iniciativu podpořil.


    K účasti budou přizváni zejména zástupci Izraele, Běloruska, Ukrajiny, Arménie, Ázerbájdžánu, Kazachstánu a Gruzie, dodal Volodin. „Uděláme vše v blízké budoucnosti, aby takové setkání proběhlo,“ zdůraznil Volodin.



    Případy znesvěcování památníků v ČR


    V noci 23. října neznámý pachatel poskvrnil památník sovětských vojáků a československých občanů v Ostravě, kteří padli za osvobození Ostravy v roce 1945.


    ​Ostravský památník v Komenského sadech byl polit červenou barvou a objevily se na něm nápisy v maďarštině. „Kitartás (česky – vytrvalost) Budapest 1956!“ hlásí nápis s odkazem na Maďarské povstání, které bylo potlačeno sovětskou armádou. 


    Následně, ve čtvrtek 24. října byl poničen i další památník, tentokrát v Brně. Konkrétně se jednalo o pomník rudoarmějcům, který neznámý pachatel polil červenou barvou. Uvádí se, že se barva nacházela ve spodní části pomníku nad nápisem.


    Také pomník maršála Koněva na náměstí Interbrigády v Praze 6 opakovaně čelil útokům vandalů. Naposledy se tak stalo v noci z 21. na 22. srpna u příležitosti výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968, kdy neznámí pachatelé pošpinili sochu barvami a nápisy.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑