• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Následovat Hřibův příklad nechtějí. Bratislava rozšiřuje spolupráci s Čínou. Podepsala memorandum o porozumění

    7-11-2019 Sputnik CZ 39 339 slov zprávy
     

    Po osmi letech spolupráce s čínskou univerzitou v Šanghaji rozšířila slovenská univerzita své aktivity v této asijské zemi. Hlavním tématem nové dohody je udržitelný rozvoj měst a vznik čínského centra excelence.


    Ze strany Číny dokument podepsal profesor Khaldi El Adlim, který je expertem OSN v oblasti udržitelného městského plánování.



    Slovenský profesor Maroš Finka věří, že pro republiku byl učiněn důležitý krok. „Podpisem dohody se otevřela spolupráce nejen mezi akademickým sektorem, ale i pro města, obce i podnikatele. Pevně věříme, že v krátkém čase se nám podaří na bázi plánování prostorového rozvoje ve smyslu smart a eko city zapojit i slovenské firmy do spolupráce zde v Číně,“ řekl profesor Finka, který memorandum podepisoval za Centrum SPECTRA při STU v Bratislavě.


    Podle něj mají slovenské firmy v oblasti urbanizace velkou šanci na spolupráci s čínskými partnery, přestože musí počítat se silnou konkurencí. „Slovensko má v této oblasti již své tradice. Máme Slovak Smart City Cluster mezi akademickým sektorem, veřejným sektorem a firmami, který v tomto již mnohé dělá," uvedl Finka. Úřad místopředsedy vlády pro investice a informatizaci by měl připravit strategii státní podpory pro rozvoj smart city. „To, co potřebujeme tady v Číně ukázat, jsou příklady osvědčených postupů. Jen tak máme šanci uspět v zahraničí,“ dodal profesor z Bratislavy.


    Místopředseda vlády pro investice a informatizaci Richard Raši se také vyjádřil o mezinárodní spolupráci univerzit. „Je důležité, že tyto univerzity si budou nejen vyměňovat zkušenosti, ale budou školit i mnoha dalších aktérů v oblasti měst a obcí i z jiných zemí,“ řekl Raši.



    Napjaté vztahy mezi Pekingem a Prahou


    Sedmého října rada hlavního města Prahy, jejímž primátorem je člen Pirátů Zdeněk Hřib, rozhodla o vypovězení sesterské smlouvy s Pekingem.


    Na varovné prohlášení čínského velvyslanectví v Praze ale Piráti nereagovali a pokračovali si ve svém. Dokonce na sociální sítě umístili poněkud nevhodný obrázek.


    Konflikt se tak dále rozvíjel a následně musel zasáhnout i český prezident Miloš Zeman. Ten poslal čínskému prezidentovi osobní dopis, ve kterém se snažil vysvětlit napjatou situaci mezi Pekingem a Prahou.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑