• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Média: Evropské banky pracují nad PEPSI. O co jde?

    6-11-2019 Sputnik CZ 74 305 slov zprávy
     

    Noviny píšou, že nad vytvořením celoevropského platebního systému pracuje 20 evropských bank. PEPSI (Pan-European Payment System Initiative) se má zaměřovat na jakékoli typy bezhotovostních plateb.


    Podle anonymního zdroje z francouzského bankovního sektoru, jehož slova se uvádějí, má iniciativa vytvoření PEPSI především politické kořeny, než že by šlo jenom o technickou stranu věci. Uvádí se, že již v roce 2017 Evropská centrální banka vyjádřila znepokojenost nad svrchovaností plateb a uváděla, že bude příznivě vnímat probírání tohoto tématu.


    Dříve k vytvoření vlastního platebního systému evropské státy vyzval Burkhard Balz, člen výkonné rady německé centrální banky. Podle něj nelze lhostejně vnímat skutečnost, že z evropských bank se stávají jen zpracovatelé plateb, když takové společnosti jako Apple, Google, PayPal či Amazon se dostávají do prvních řad ve vztazích s klienty.



    Mezinárodní trend


    Objevení iniciativy vytvoření alternativního platebního systému není novou věcí. V letošním květnu o takových plánech informoval bankovní regulátor Venezuely SUDEBAN. Tento krok byl vyvolán sankcemi uvalenými proti zemi ze strany Spojených států. Provozu mezinárodních systému debetních a kreditních karet se ovšem země nevzdala.



    S myšlenkou vytvoření společného platebního sytému přišly i země BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jihoafrická republika, pozn. red.). Předpokládá se, že by platební operace mohly probíhat pomocí mobilní aplikace nezávislé na národní měně zákazníka.

    V roce 2015 spustila vlastní platební systém MIR Ruská federace. Učinila tak poté, co Visa a Mastercard odmítly spolupráci s několika bankami země na pozadí amerických sankcí.


    Velmi silné pozice na vnitřním trhu své země mají čínské platební systémy. Podle novin The South China Morning Post přes 90 % všech transakcí pomocí platebních karet v Číně probíhá přes UnionPay. Zahraniční poskytovatelé plateb také čelí na čínském trhu duopolu Alipay a WeChat Pay, kdy každý z nich má zhruba 50% podíl v oblasti mobilních plateb.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑