• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Česko centrum pro sirotky v Sýrii nepostaví. Damašek Babišuv plán odmítl

    4-11-2019 Sputnik CZ 48 429 slov zprávy
     

    Budování centra pro sirotky


    Na začátku letošního roku, konkrétně v dubnu, se Babiš nechal slyšet, že chce založit nadaci, jež by měla pomoci s financováním dětské vesničky v Sýrii. Český premiér tehdy rovněž uvedl, že má pro zmiňované centrum již vybraný pozemek v Sýrii. Celý projekt pojal jako svou vlastní iniciativu a stál si také za tím, že by nebylo efektivní, kdyby věc organizovaly úřady.



    ​Plán, o kterém Babiš hovořil, zahrnoval postavení centra přibližně pro 50 dětí. Jeho součástí měly být jak sportoviště, tak školy. Odhadem měl stát zhruba 65 milionů korun a jeho realizací měla být pověřena firma Cubespace, jež se zabývá stavbou modulových domů.


    Zastavení projektu


    Nyní se však objevily jisté komplikace a český premiér prozradil, že byl daný projekt zastaven.



    „Syrská strana nám řekla, že nechce, abychom to dělali my, že předloží vlastní návrh. Ten byl ale zhruba šestkrát dražší než ten náš, který byl velmi racionální. Nedomluvili jsme se, takže to nepokračuje,“


    dodal k věci v komentáři pro Respekt.

    Reakce na návrh Šojdrové



    Daný projekt Andreje Babiše měl být jakousi reakcí na dřívější návrhy české europoslankyně Michaely Šojdrové. Ta se totiž opakovaně vyslovila pro to, aby Česká republika přesunula na své území 50 syrských sirotků z uprchlických táborů v Řecku.

    S jejím návrhem však nesouhlasili mnozí politici, včetně Andreje Babiše. Ten její návrh označil za nesmyslný. Podle něj je totiž stěžejní pomáhat sirotkům přímo v zemi, odkud pocházejí.


    V minulosti návrh Michaely Šojdrové projednávaly i české a řecké úřady, ale na jeho realizaci nakonec nedošlo.


    Migrační krize v EU a odmítnutí kvót


    Evropská migrační krize, která byla způsobena velkým počtem imigrantů směřujících do EU, vyvrcholila v roce 2015.



    ​Migranti se do centrálních částí Evropy dostávají po dvou hlavních migračních trasách – balkánské a středomořské. Nejčastějším cílem imigrantů jsou státy západní a severní Evropy, především Německo, Švédsko, Rakousko, Francie a státy Beneluxu.



    Podle údajů OSN tvoří největší část žadatelů o azyl lidé ze zemí Blízkého a Středního východu, zejména Syřané, Afghánci, Iráčané, a také z Afriky a západního Balkánu.

    Pokud jde o Česko a jeho postoj v této otázce, země odmítla přijímat uprchlíky na základě kvót, jež v roce 2015 většinově prosadili ministři vnitra unie. Tento systém kvót ale nefungoval a kvóty nakonec splnilo jen pět unijních států z celkového počtu 28.


    Nicméně, Evropská komise předloni zažalovalo Česko, Polsko a Maďarsko kvůli odmítnutí dodržovat evropské právo. Podle generální advokátky Soudního dvora EU dané země nesplnily povinnosti vyplývající z unijních právních předpisů, ale o dané věci bude ještě rozhodovat soud samotný.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑