• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg zhodnotil možnost vyloučení Turecka z aliance

    3-11-2019 Sputnik CZ 38 326 slov zprávy
     

    Stoltenberg uvedl, že na rozdíl od Evropské unie není v NATO mechanismus, který by umožnil pozastavit členství nebo dokonce vyloučit členský stát. Řekl, že Turecko je důležitý spojenec, který významně přispěl k boji proti IS*.  



    „V boji proti Daiš (druhý název IS – red.) Turecko rozhodujícím způsobem přispělo k likvidaci takzvaného chalífátu. A nejen to: žádný jiný spojenec nepřijímá tolik syrských uprchlíků, celkem 3,6 milionu. A žádný jiný spojenec NATO netrpěl teroristickými útoky více než Turecko,“


    řekl.

    Podle výsledků průzkumu institutu YouGov by 58 % obyvatel Německa podpořilo případné vyloučení Turecka z NATO v souvislosti s jeho operací v Sýrii. Proti bylo pouze 18 %.


    26. října bylo oznámeno, že turečtí vojáci, kteří prováděli operaci Pramen míru na území Sýrie, zadrželi 236 lidí, kteří uprchli z táborů pro rodiny bojovníků IS. Zadržení tureckého původu byli převezeni do záchytných center na území Turecka. Cizí státní příslušníci byli umístěni v táborech na severu provincie Aleppo v Sýrii.  



    Situace na turecko-syrské hranici


    Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan 1. října oznámil, že Ankara hodlá samostatně vytvořit bezpečnostní pásmo východně od řeky Eufrat v Sýrii, protože se nepodařilo dosáhnout žádoucího výsledků v jednáních s americkou stranou.



    6. října Bílý dům vydal oficiální prohlášení, ve kterém se uvádí, že „Ozbrojené síly Spojených států se již nebudou účastnit operace a nebudou ji podporovat“. Představitelé arabsko-kurdských oddílů Syrských demokratických sil ze své strany zdůraznili, že tím USA porušily své dohody s kurdskými útvary.

    7. října Erdogan upřesnil, že cílem operace bude vyčištění pohraničního syrského území od sil sebeobrany syrských Kurdů a zřízení bezpečnostního pásma pro rozmístění syrských uprchlíků, kteří se nacházejí v Turecku.


    Damašek se vyslovil kategoricky proti turecko-americké dohodě, protože podle názoru syrské vlády by to bylo do nebe volající porušení suverenity a územní celistvosti Sýrie a hrubé porušení principů mezinárodního práva a Charty OSN.


    Oficiální kurdské jednotky nejsou ve válečném stavu se syrskou armádou a konají bojové operace proti teroristům.


    *IS – teroristická organizace zakázaná v Rusku.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑