• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Rozmístění amerických vojsk na Slovensku. Co média zamlčují o setkání Lajčáka a Pompea? Paška přisel s vážným zjištěním

    3-11-2019 Sputnik CZ 81 505 slov zprávy
     

    Ministr zahraničních věcí Slovenské republiky Miroslav Lajčák se na konci října ve Washingtonu setkal s americkým kolegou Mikem Pompeem. Tématem jejich společného rozhovoru byla situace na severu Sýrii, politický vývoj na Ukrajině či události na západním Balkáně.


    Bývalý slovenský  ministr školství a europoslanec Jaroslav Paška trvá na tom, že mainstreamová média při informování o setkání ministrů zahraničí USA a SR vynechala některé významné skutečnosti, které se závažným způsobem týkají svobody Slováků a o kterých by lidé jistě měli vědět.


    Paška připomněl, že Lajčák se s americkou stranou ve Washingtonu dohodl na pokračování jednání o „dohodě o obranné spolupráci" s USA i přesto, že již začátkem září ministerstvem zahraničí deklarovaný důvod k uzavření této smlouvy zanikl.


    „Jen si prosím připomeňme, jak pan Lajčák od začátku tohoto roku obhajoval své dlouho utajované jednání o vazalské smlouvě DCA jen tím, že tato smlouva je nezbytnou podmínkou pro to, aby mohlo Slovensko využít tzv. finanční pomoc od USA ve výši 105 mil. USD, určenou na vybudování amerických základen u nás,“ uvedl.



    V této souvislosti však Paška vysvětlil, že prezident Donald Trump již v září rozhodl, že 105 miliard amerických dolarů přesune na zajištění výstavby amerického plotu podél hranice s Mexikem.



    „Žádné rozpočtované prostředky už pro Slovensko tedy v USA nejsou. A proto Slovensko už nemá žádný, ani jen ten ministrův fiktivní a falešný důvod pokračovat v jednáních o rozmístění amerických vojsk na našem území," dodal Paška.



    Přesto se ze závěrů doporučení ZÚ SR ve Washingtonu pro Ministerstvo zahraničních věcí a evropských záležitostí SR v souvislosti s jednáním ministra Lajčáka s americkými partnery ve dnech 20. až 22. října podle slov Pašky dozvídáme, že je třeba: „Připravit další kolo jednání na expertní úrovni mezi USA a SR o DCA (dohoda o spolupráci v oblasti obrany) s cílem udržení komunikace s americkou stranou o této dohodě."



    „V mém státu, který je podle ústavy parlamentní demokracií, si dočasný ministr v demisi, krátce před volbami, dovolí nabízet cizímu státu jednání o dlouhodobém rozmístění jeho armády na našem území s parametry vysoko nad rámec pravidel SEPA NATO," rozhořčil se slovenský poslanec.



    „A to nejen bez souhlasu veřejnosti, parlamentu či opory v programovém prohlášení vlády, ale nyní už i bez jakéhokoliv věcného důvod," dodal Jaroslav Paška.


    Návrh o kybernetické bezpečnosti



    „Současně se z výstupů jednání dozvídáme, že brzy můžeme od americké strany očekávat i další pikantní návrh, a to na přijetí společné, dvoustranné deklarace o spolupráci v oblasti kybernetické bezpečnosti a 5G," napsal poslanec.



    Paška v této souvislosti připomněl odhalení deníku Washington Post o tajné operaci americké Národní bezpečnostní agentury s krycím názvem PRISM, v jejímž rámci zpravodajské služby USA od roku 2007 neomezeně sbíraly a vyhodnocovaly soukromé informace z elektronické komunikace občanů a subjektů (i politických stran) z celého světa využívajících servery a služby společností Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, Paltalk, YouTube, Skype apod.


    „Vždyť v roce 2013 Edwardem Snowdenem zveřejněné odhalení sledování komunikace několika desítek evropských státníků americkou bezpečnostní agenturou NSA nejlépe vypovídá o manýrech a práci našich ‚starostlivých‘ zaatlantických partnerů," uzavřel Jaroslav Paška.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑