• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Kdo zavraždil Jana Masaryka? Policie obnovila vyšetřování přes 70 let staré vraždy československého ministra zahraničí

    30-10-2019 Sputnik CZ 120 495 slov zprávy
     

    Důvodem k opětovnému otevření případu je nedávno objevený zvukový záznam výpovědi policisty, který byl jako první u Masarykova těla. Tento starý případ bude tedy již poněkolikáté řešen specializovaným Úřadem pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV), který spadá pod policii.



    „Potvrzujeme, že minulý týden vydal státní zástupce pokyn policejnímu orgánu ÚDV, aby se nově se objevivšími tvrzeními zabýval ve vztahu k dosavadním skutkovým zjištěním a aby v této věci provedl další potřebné úkony trestního řízení,“ uvedl Právu Muravský.



    Dozorový žalobce také dodal, že státní zastupitelství tak zareagovalo na „publikovaná tvrzení poukazující na údajné nové poznatky týkající se okolností smrti Jana Masaryka z 10. března 1948“.



    Muravský pod zmíněnými poznatky myslel nově zveřejněnou nahrávku výpovědi již zemřelého policisty Vilibalda Hofmanna, který na místo události na nádvoří pražského Černínského paláce dorazil jako jeden z prvních.


    Manipulace s tělem


    Policista Hofmann v amatérském záznamu datovaném počátkem roku 1986 uváděl, že po smrti Masaryka bylo s jeho tělem manipulováno. Podle něj byly ministrovy ostatky kvůli pořízení fotografie znovu naaranžovány na místo nálezu. Ale jinak, než ministr zahraničí ležel původně.


    Počátkem října na záznam Hofmannova popisu událostí upozornila badatelka Václava Jandečková, která se smrti Masaryka věnovala ve svém pořadu na Českém rozhlasu Plus. Uvedla, že Hofmann byl na místo povolán jako první policista.



    „Vilibald Hofmann byl ráno 10. března 1948 povolán do Černínského paláce jako první policista. Měl zajistit vchody a místo činu,“ oznámila v rozhlase Jandečková.



    Z toho vyplývá, že policista musel vidět, jak nádvoří Černínského paláce ráno vypadalo a co se stalo. V nahrávce, která vznikla v Karviné v kuchyni v roce 1968, uvedl, že fotografie Masarykova těla ve vyšetřovacím spise není v pořádku.




    „To není původní snímek, to už je nebožtík upravený k fotografování,“ uvádí se v nahrávce, kterou poskytl manžel Hofmannovy sestřenice Jindřich Grulich. „Když mu (Hofmannovi) tu fotku ukázali, tak řekl: ‚To není původní, to je upravené.‘ Čili bylo jasné, že to je dodatečně udělané,“ uvedl ve vysílání rozhlasu Grulich.



    Smrt Jana Masaryka


    Syn prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a také jediný ministr, který ve vládě zůstal i po komunistickém převratu v únoru 1948, zemřel v noci z 9. na 10. března. Tělo bylo nalezeno na dlažbě, kam dopadl z okna koupelny svého bytu v sídle ministerstva zahraničí v Černínském paláci.


    Verze smrti Masaryka


    O smrti oblíbeného politika existují tři základní teorie. V původní policejní verzi krátce po smrti Masaryka i v následném obnoveném vyšetřování prokuratury v roce 1969 šlo o nešťastnou náhodu či nehodu, kdy měl Masaryk uklouznout na římse a spadnout.


    Další obnovení vyšetřování proběhlo po sametové revoluci v roce 1995, kdy byl případ uzavřen tím, že Masaryk spáchal vynucenou sebevraždy, že ho tedy někdo přímo nebo nepřímo donutil z okna bytu vyskočit. Masaryka měla vyděsit nezákonná domovní prohlídka.



    Poslední verzí, kterou experti představili v roce 2003, zní jako vražda. Masaryk měl být tedy někým z okna vystrčen. Právě tyto závěry jsou dodnes platné. Jan Masaryk byl tedy někým zavražděn.


    V roce 2016 se vyšetřování pokusilo odhalit pachatele, ale k žádným výsledkům to nevedlo.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑