• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Co se stane s nejperspektivnějším letounem USA? Pentagon podepsal smlouvu na nákup největší série stíhacích letounů F-35

    29-10-2019 Sputnik CZ 53 328 slov zprávy
     

    Prvotní suma ve smlouvě bude činit 7 miliard dolarů. Obecně by však měla smlouva zahrnovat platby ve výši 34 miliard dolarů za 478 letadel pro Spojené státy a spojenecké země.



    „Mezi ministerstvem obrany a Lockheed Martin došlo k obrovskému pokroku a obě strany se dohodly na výrobě a dodávce F-35,“ oznámili v Pentagonu.



    Podle jejich slov dohoda „odráží záměr agresivně snižovat cenu F-35“.


    Předpokládá se, že od roku 2022 se zlevní výroba jednoho letadla o téměř 13 %, přibližně na 80 milionů dolarů v řadě kompletací.



    ​Nacvičování války s Ruskem



    V srpnu odvysílala stíhačka páté generace F-35 Lightning II v přímém přenosu údaje integrovanému systému řízení protivzdušné a protiraketové obrany (PVO a PRO) Integrated Air and Missile Defense Battle Command System (IBCS) americké armády.

    Uvádělo se, že trénink dokázal schopnost stíhačky zúčastnit se vícedoménových operací jako průzkumný letoun v situacích, kdy je složité použít jiné prostředky k objevení nepřítele.


    Nedostatky stíhaček F-35


    O něco dříve, konkrétně v červnu, se uvádělo, že americké stíhačky páté generace mají řadu podstatných nedostatků, kvůli nimž existuje riziko, že letadla nezvládnou bojové úkoly. S informacemi tehdy přišel Defense News.


    Konkrétně se jedná o typy F-35B a F-35C určené pro vojenské námořnictvo a námořní pěchotu. Dané modifikace jsou schopné létat ve velkých výškách nadzvukovou rychlostí pouze krátkou dobu, jelikož existuje jisté riziko strukturálního poškození, ztráty stealth a detekce nepřítelem.



    ​Tyto problémy byly odhaleny v roce 2011. Během letu F-35B rychlostí Mach 1,3-1,4 se stealth kryt nafoukl a F-35C utrpěla konstrukční poškození.


    Podle údajů časopisu byl problém klasifikován prvním, tedy maximálním, stupněm rizika z hlediska ohrožení plnění úkolů. Vedoucí programu F-35, viceadmirál Mat Winter, jménem ministerstva obrany tehdy uvedl, že ministerstvo je připraveno převzít odpovědnost za rizika, ale odstraňovat  tyto nedostatky pomocí úplné výměny pokrytí všech letadel nebude, neboť problémy se objevily pouze při přetížení.


    Začátkem června portál Business Insider označil F-35 za nejhorší model amerických zbraní. Důvodem byly četné technické, výrobní vady letadla, problémy se spolehlivostí a také obrovské náklady.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑