• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Panama Toilet Papers

    29-10-2019 Zem & Vek 195 925 slov zprávy
     

    Pamätáte si ešte na kauzu Panama papers? Odhalila a spoločensky utápala v roku 2016-2018 mnoho známych ľudí z celého sveta a dvaja hlavní aktéri z panamskej trustovej firmy Mossack Fonseca skončili dokonca na krátky čas vo väzení. Svetové mainstreamové média šaleli – predávali svoje noviny – priživovali sa na kauze ako supy, trhajúce svoju obeť ešte pred skonaním. A kto boli títo ľudia naozaj? Obete.


    Iba pred pár dňami som čítala správu vo Fox News, že majorita, prevažne zločineckých aktív vo výške takmer 80 miliárd amerických dolárov, ktoré do kauzy Panama papers spravovali panamské trustové firmy, skončili v dvoch amerických daňových rajoch – Delaware a Nevada.


    Kauza tak zmenila tvár a premenila sa na šikovne naplánovanú manipuláciu – išlo, ako sa zdá, iba o presun čierneho a sivého kapitálu z Panamy – daňového raja (ktorý za posledných tridsať rokov, práve na správe čierneho a sivého svetového kapitálu vyrástol do krásy), do dvoch amerických daňových rajov.


    Panama žije z bohatstva trustových firiem už celé desaťročia. Štart ekonomiky Panamy spustili práve ofšórové banky a spoločnosti, ako Mossack Fronseca a vedia to všetci – panamskí politici prví. Napriek tomu, keď sa kauza Panama papers spustila, prezident Panamy, ako poslušný buldoček Spojených štátov, poslal do firmy Mossack Fronseca armádu, aby americký záujem na likvidácii panamských trustových firiem verejne podporil. Konal tak z vlastného presvedčenia?


    USA sú skutočne najväčším daňovým rajom, vyhlásila len pred nedávnom fin. skupina Andrew Penney Rothschild & Co


    Od doby, ako „kauza“ odklonila správu špinavého majetku do amerických daňových rajov, je zrazu všetko v poriadku. Američania, ktorí sú cez svoje tajné služby podozrievaní, že kauzu Panama papers umelo vyrobili, aby Panamu zbavili trustového bohatstva, však podpísať dohody s celosvetovou Organizáciou pre hospodársku spoluprácu a rozvoj o zverejňovaní informácii zo svojich daňových rajov odmietajú.


    Citujem článok toho istého slovenského mainstreamového portálu zo skupiny Zoznam.sk, zo dňa 16.10.2019, ktorý o kauze Panama papers v minulosti písal, ako o „hroznej, trestuhodnej udalosti“, čítajte prosím pozorne:


    Top daňovým rajom pre Slovákov sú Spojené štáty americké a predbehli už aj Holandsko. Ukazuje sa, že daňové raje dosiahli svoj strop a to aj napriek tomu, že počet slovenských firiem v krajinách s daňovým zvýhodnením medziročne narastá. Od januára 2019 pribudla v daňových rajoch takmer stovka nových slovenských spoločností, no najväčší nárast, až 64 firiem, priniesli posledné tri mesiace tohto roka. „Dá sa povedať, že daňové raje na chvíľu ožili, a to vďaka Spojeným štátom americkým. Tie ako jediné zaznamenali výraznejší nárast (53 firiem). Aktuálne tu sídli dovedna 1201 slovenských podnikov, čím táto destinácia predbehla Holandsko, kde je 1159 firiem, ktoré bolo pre Slovákov doposiaľ najobľúbenejšiu destináciu s daňovým zvýhodnením.


    V daňových rajoch aktuálne sídli 4979 slovenských spoločností a ich počet v porovnaní s koncom roka 2018 narástol o 98 podnikov.


    Slovenskí podnikatelia zatiaľ straty z predošlých dvoch kvartálov dohnali. V treťom kvartáli pribudlo v daňových rajoch až 64 nových firiem, z toho najviac (53 firiem) v Spojených štátoch amerických. Tie ostávajú aj naďalej top destináciou pre majiteľov slovenských firiem, pričom predbehli doposiaľ najobľúbenejšie daňové raje Holandsko a Cyprus. Obe tieto krajiny pritom zaznamenávajú v poslednom období odlev našich podnikov.


    Plusové hodnoty si, naopak, pripísali tiež Luxembursko (13 firiem), Lotyšsko (7 firiem) a Malta (6 firiem). Menší prílev slovenských firiem zaznamenala Panama (4 firmy), a po jednej firme si pripísali Bahamy, Belize a Jersey.


    Majitelia z destinácií považovaných za daňový raj majú v základnom kapitáli týchto spoločností investovaných takmer 10,6 miliardy eur. Najviac slovenských firiem so sídlom v daňových rajoch podniká v oblasti veľkoobchodu a maloobchodu (970), v oblasti profesijných a vedeckých činností (904) a v oblasti nehnuteľností (656).


     Počujete zrazu to ticho okolo daňových rajov vážení? Zrazu je všetko v poriadku. Iste, čierne a sivé prachy z celého sveta sa do Ameriky z Panamy vrátili a nastal pokoj. A ako sa zdá, je úplne v poriadku aj to, že v daňových rajoch sídli dohromady aj takmer 5.000 slovenských subjektov. Na malé Slovensko, je to obrovské číslo a Slovensko prichádza ročne o obrovské peniaze.


    Otázku, ktorú si často kladiem je, ako to myslel minister Ficovej vlády Kažímír, keď v roku 2013 prehlásil, „Daňové raje nemajú v Európe miesto!“ Najväčším daňovým rajom na svete sú totiž Spojené štáty.


    Autor: Mária Vidomská


    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.


    CHCEM PODPORIŤ


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.












    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑