• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Srbsko ukazuje Bruselu, že nie je pupkom sveta

    29-10-2019 Zem & Vek 77 959 slov zprávy
     

    Spupnosť, s akou mocenské špičky v Bruseli nakladajú s Britániou, ktorá sa usiluje vymaniť zo zovretia a odísť z Európskej únie, rozhorčuje mnohých Srbov. Po odtrhnutí Kosova sa počet obyvateľov ich vlasti scvrkol z deviatich na sedem miliónov. Ich rodná zem ostala štátikom, ktorý sa dostal v decembri 2013 do postavenia kandidátskej krajiny na plné členstvo v EÚ. Bolo to krátko pred začiatkom afro-ázijskej migračnej invázie a ešte kratšie pred prevratom na Ukrajine a návratom pomerov v Európe do obdobia studenej vojny. Veľkopanstvo z Bruselu vyžadovalo od Belehradu zosúľaďovanie srbskej zahraničnej a bezpečnostnej politiky s únijnou. Srbský národ, ktorý považuje Rusov za pravoslávnych slovanských bratov, odmietol ohnúť chrbát a poslušne uvaliť hospodárske sankcie proti Ruskej federácii.


     


    Na vzdor nie je nikdy neskoro


     


    Znepokojení Srbi zistili, že sú už pred vstupom do EÚ degradovaní na bezmocnú provinciu a odmietli sa zmieriť z hroziacim nevoľníctvom. Srbský prezident hľadá možnosti, ako zabrániť tomu, aby jeho domovina upadla do novodobého nevoľníctva a začína sa mu dariť.


     


    V piatok 25. októbra podpísala v srbská ministerská predsedníčka Ana Brnabičová v Moskve dohodu o voľnom obchode s Eurázijskou ekonomickou úniou (Eurasian Economic Union, EAEU). Západné mienkotvorné médiá, ktoré mapovali jej každý pohyb po prílete do ruskej metropoly, boli z očakávaných udalostí natoľko vyvedené z miery, že mylne interpretovali nastávajúce dianie v Moskve ako podpisovanie vstupu Srbska do EAEU. Nechali sa uniesť studenovojnovou propagandou a podľahli čiernobielemu videniu deliacemu svet na tých, čo sú s nami a tých, čo idú proti nám. Aj preto sa niesol titulok rannej správy tlačovej agentúry TASR v alarmistickom tóne: „Brnabičová potvrdí vstup Srbska do Eurázijskej ekonomickej únie„.


     






    Mylný titulok o vstupe


    https://www.teraz.sk/zahranicie/brnabicova-potvrdi-vstup-srbska-do-eu/426305-clanok.html


     


    Reportáže ruských a iných agentúru v priebehu dňa ukázali, že srbská premiérka podpísala s Eurázijskou ekonomickou úniou dohodu o voľnom obchode, a nie o vstupe svojej krajiny do tohto hospodárskeho spoločenstva. Nadutí eurokrati v Bruseli považujú Európsku ekonomickú úniu za menejhodnotnú, ale i tak za potenciálneho konkurenta Európskej únie v súperení o zónu vplyvu na juhovýchodnej periférii Starého svetadielu. Srbsko dáva nafúkancom v Bruseli najavo, že o „svoju zónu vplyvu“ na Balkáne práve prichádzajú.


     


    Členská základňa Eurázijskej ekonomickej únie je nepočetná. Toto kvarteto združuje Bielorusko, Ruskú federáciu, Kazachstan, Arménsko a Kirgizsko. Dominantným činiteľom a hnacím motorom obchodného bloku je Rusko, ktoré z neho robí zoskupenie s obrovskou územnou rozlohou a s počtom obyvateľov (183 miliónov), ktorý vzbudzuje dostatočný rešpekt.


     


    EÚ ako brzda


     


    Po skúsenostiach s byrokratizáciou Európskej únie a jej posadnutosťou regulovať, upravovať, štandardizovať a kontrolovať obchodné toky na území pod svojou správou sa EAEU snaží vyvarovať kopírovaniu deformácií EÚ. Nadnárodný kapitál integruje svetový obchod krkolomným tempom a poskytuje národným štátom voľnosť pri výbere transnacionálneho obchodnej entite, ktorej sa upíšu. Európska únia, ktorá sa kontraproduktívne snaží o transformáciu na superštát, nie je na sklonku roku 2019 efektívnejšia a možno ani životaschopnejšia než Eurázijská ekonomická únia, nehovoriac o činorodom Združení štátov juhovýchodnej Ázie ASEAN. Srbsko sa spolu s Tureckom snaží predísť riziku, že bude vtiahnuté do ideologizovanej politickej pasce pri tvorbe Spojených štátov európskych, v ktorej uviazla a nedokáže uniknúť Veľká Británia.


     


    Povýšeneckosti EÚ voči EAEU, čiže Bruselu voči Moskve, chýba opodstatnenie. Finančnícke špičky prestávajú považovať hypertrofovanú európsku Dvadsaťosmičku za model hodný nasledovania. EAEU ukazuje, že integračné procesy sa môžu prehlbovať aj bez navyšovania členskej základne obchodných združení. EAEU rozširuje namiesto toho transkontinentálnu zónu voľného obchodu prostredníctvom dohôd s jednotlivými štátmi.


     


    Srbsko nebolo tento mesiac (október 2019) jedinou krajinou, čo uzavrela s EAEU dohodu o voľnom obchode. 1. októbra ho predbehol Singapur. Tamojší ministerský predseda Li Sien-lung podpísal príslušné dokumenty v arménskom hlavnom meste Jerevane. Na tlačovej konferencii načrtol predstavu odrážajúcu želanie globálnej oligarchie o prepojení Eurázijskej ekonomickej únie so združením ASEAN. Zónu voľného obchodu s EAEU má okrem Srbska a Singapuru už podpísanú Vietnam, Kuba a Irán. Rokovania rozbehlo Thajsko, Egypt, India a Mongolsko. Ak Brusel nevidí, že žiarlivé výčitky Srbsku za politickú neveru sú trápne a neprimerané dynamike doby, čaká eurounijný kolos pád s tvrdým a trieštivým dopadom.


    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.


    CHCEM PODPORIŤ



     


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


     


    UPOZORNENIE


    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.


     










    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑