• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vědci našli ve Sluneční soustavě šestou trpasličí planetu

    28-10-2019 Sputnik CZ 67 365 slov zprávy
     

    Použitím přijímače SPHERE na velkém dalekohledu (VLT) Evropské jižní observatoře získal mezinárodní tým vědců nové snímky asteroidu Hygiea, na základě kterých by mohlo dojít k přeunu ze skupiny asteroidů do skupiny trpasličích planet. Aby bylo vesmírné těleso možné považovat za trpasličí planetu, musí splňovat čtyři požadavky.


    Hygiea splnila dříve již tři z nich - rotuje po oběžné dráze kolem Slunce, není ničí oběžnice a nemůže vyčistit svou oběžnou dráhu od jiných objěktů. Co se týče čtvrtého požadavku, tedy mít hmotu dostatečnou k tomu, aby pod vlivem své vlastní gravitace získala přibližný sférický tvar, u něj byly pochybnosti.



    Velikost asteroidu


    Nová studie však potvrdila sférický tvar asteroidu a bylo možné tak odhadnout velikost. Potenciálně by mohl tento asteroid odebrat trpasličí planetě Ceres titul nejmenší trpasličí planety ve Sluneční soustavě. Největší trpasličí planeta z pěti oficiálně uznaných je Pluto, které má průměr asi 2400 kilometrů.


    Astronomové pozorovali nejprve těleso s oprávněním dostatečným pro studium jeho povrchu. K jejich překvapení neodhalilo pozorování velké krátery na povrchu. Vzhledem k faktu, že vznikla v důsledku jedné z největších kolizí v historii hlavního pásu asteroidů, očekávali vědci, že na povrchu najdou alespoň jeden velký a hluboký kráter po nárazu. Vědci zkoumali celkem 95 procent povrchu asteroidu, ale našli pouze dva malé krátery. Žádný z nich nemohl být vytvořen v důsledku úderu, který vedl ke vzniku rodině asteroidů Hygiea.


    Pomocí simulace dokázali vědci ukázat, že sférická forma daného asteroidu a také velká rodina asteroidů jsou s největší pravděpodobností výsledkem katastrofické srážky s velkým tělěsem o průměru mezi 75 a 150 kilometry.



    Nová galaxie


    Astronomové objevili stopy obrovské a velmi staré galaxie, která vznikla v rané fázi formování vesmíru. Skutečnost, že takové objekty by měly existovat, byla známá dlouhou dobu, pozorovat se je však nedařilo.


    Vědci ze Spojených států, Austrálie, Nizozemska, Švýcarska a Dánska upozornili na neznámý slabý světelný bod během pozorování vesmíru pomocí komplexu radioteleskopů ALMA, které jsou umístěny v chilské poušti v Atacamě. Daný kompex umožňuje zaznamenávat elektromagnetické záření s milimetrovými a submilimetrovými vlnovými délkami.


    Takové vlny se používají při studiu procesů formování a vývoje galaxií. Při vlnové délce 3 milimetry byl nalezen objekt ve formě nejasného blikajícího bodu. V dlouhých vlnových délkách nebyl objekt vidět. To naznačuje, že objevená galaxie je ve velké vzdálenosti a skrývá se v prachu.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑