• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Jižní Korea postaví po celé zemi ohrady před nakaženými divočáky

    28-10-2019 Sputnik CZ 60 337 slov zprávy
     

    Podle zprávy mají být čtyři úseky ohrady, přičemž každý bude přibližně 200 km dlouhý, postaveny od města Pchadžu na západě do města Kosong na východním pobřeží. Tři z nich mají být hotové ke konci listopadu.


    Jihokorejská vláda přijala rovněž rozhodnutí o rozšíření oblastí, kde je povolen hon divokých prasat, a zahájila v pondělí pátrání po mrtvých divočácích v severních oblastech, poněvadž hlodavci mohou přenášet infekci od pozůstatků.


    Virus v Jižní Koreji


    V Jižní Koreji již objevili 15 těl divokých prasat se stopami viru afrického moru, i když od začátku října nebyly potvrzeny nové případy nákazy domácího dobytku. Jejich počet zůstal i nadále stejný, 14 obětí.


    Jak se tento virus dostal do Jižní Koreje, není zatím jasné, předpokládají, že z KLDR, která v květnu informovala o vypuknutí choroby. Virus je smrtelný pro prasata, ale nikoli pro lidi, avšak cena vepřového v Jižní Koreji stejně klesla přibližně o 40 %.



    AMP na Slovensku


    V červenci se informovalo, že africký mor prasat byl poprvé diagnostikován na území Slovenské republiky. Šlo o obec Strážne v okrese Trebišov u hranic s Maďarskem. Onemocnění bylo potvrzeno na základě laboratorního vyšetření biologického materiálu v národní referenční laboratoři. Regionální veterinární správa Trebišov v této souvislosti nařídila usmrtit zvířata v chovu. Zároveň bylo vytyčeno ochranné pásmo tři kilometry a také pásmo dozoru deseti kilometrů od ohniska nákazy.


    Kvůli AMP dovoz vepřového ze Slovenska dočasně omezila Ruská federace, zakázaly Čína a Bělorusko.


    Je třeba však poznamenat, že nemoc zasáhla nejen Slovensko. Trápí Česko, Bulharsko, Maďarsko, Polsko, Moldavsko, Litvu, Lotyšsko, Estonsko, Rumunsko, Belgii, Ukrajinu a Srbsko.


    Africký mor prasat je nakažlivá virová choroba prasat patřící do skupiny nejnebezpečnějších. Pro člověka nebezpečná není, ale vážně poškozuje zemědělské odvětví, protože se nedá vyléčit a vakcína proti ní neexistuje. Ve volné přírodě na africký mor prasat jsou citlivé všechny typy domácích a divokých prasat. Zdrojem infekce jsou nemocná zvířata a virové nosiče, kterými mohou být ptáci, domácí a divoká zvířata, hlodavci, kožní paraziti (některé druhy klíšťat a vši). Zastavit šíření nemoci se dá jenom přísnou karanténou.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑