V článku se uvádí, že se Rusko snaží prodat a využít S-400 k získání tzv. páky vlivu a k vyhrožování soupeřům. A celosvětový zájem o protiletadlové raketové systémy nutí Spojené státy americké k uvalení sankcí jen za pouhý nákup tohoto systému.
Další výhodou S-400 je jeho flexibilita při používání. Uvádí se, že komplex je kompatibilní se čtyřmi různými typy raket, které se liší hmotností a schopnostmi. To umožňuje vytvoření víceúrovňové protivzdušné obrany. Kromě toho může systém S-400 používat i rakety využívané systémem S-300.
Dalším důležitým ukazatelem je v neposlední řadě i zvýšený dosah střelby. Nyní totiž rakety mohou zasáhnout cíle ve vzdálenosti až 400 kilometrů.
Analytik navíc systém S-400 označuje za hluboce modernizovaný S-300, který od něj převzal všechny jeho silné stránky. A právě to z něj dělá ještě mnohem větší „smrtící hrozbu“, uzavřel celou věc autor článku.
O koupi těchto protiraketových systémů mělo zájem Turecko. Tato země nehodlá od nákupu odstoupit ani poté, co se objevily informace o možném zavedení sankcí ze strany Spojených států. Konkrétně by se Turci mohli dostat pod americké sankce CAATSA, které jsou používány pro penalizaci „transakcí“ s ruským obranným průmyslem.
To však není vše. Spojené státy se rozhodly vyloučit Turecko z projektu F-35 po zahájení dodávek ruských S-400 do země. Bílý dům prohlásil, že nákup protiraketových systémů Ankarou není slučitelný s dodávkami nejnovějších amerických stíhaček.
Turecké ministerstvo zahraničí označilo toto rozhodnutí USA za jednostranný, protizákonný a nespravedlivý krok, který způsobí nenapravitelné škody strategickým vztahům mezi těmito státy.
„Tvrzení, že S-400 ohrožují F-35, není odůvodněné. Návrh Turecka, na který USA neodpověděly, o založení pracovní skupiny pro tuto otázku za účasti NATO, je jasným příznakem předpojatosti ze strany USA a neochoty čestně překonat tento problém,“ praví se v prohlášení tureckého ministerstva zahraničí.