• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Pomník Rudoarmějců v Brně polili barvou. Kauza Koněva spustila útoky na pomníky osvoboditelům po celé ČR, tvrdí Ovčáček

    24-10-2019 Sputnik CZ 77 571 slov zprávy
     

    Poškození daného památníku v Brně – Králově Poli si všiml muž, který uklízel ulici, na níž se památník nachází. Věc ohlásil policii.



    „Strážníci vzápětí uviděli, že pomník v Božetěchově ulici pokrývá ve spodní části červená barva, která místy ještě stékala,“ řekl mluvčí policie Pavel Šoba.




    Uvádí se, že se barva nacházela ve spodní části pomníku nad nápisem. Věc byla následně předána státní policii. Za daný čin by pachateli mohlo hrozit až roční vězení.

    Daný památník je nejen kulturní památkou, ale také pohřebištěm padlých vojáků. Už dříve byl zneuctěn. Vandalové na něj v minulosti například nakreslili hákový kříž.


    Incident v Ostravě


    Nutno podotknout, že během čtyřiadvaceti hodin se již jedná o druhý takový případ. Včera v noci totiž neznámý pachatel poskvrnil památník sovětských vojáků a československých občanů v Ostravě, kteří padli za osvobození Ostravy v roce 1945.


    Kolemjdoucí si všimli, že byl ostravský památník v Komenského sadech polit červenou barvou a objevily se na něm nápisy v maďarštině. „Kitartás (česky – vytrvalost) Budapest 1956!“ To hlásí nápis s odkazem na Maďarské povstání, které bylo potlačeno sovětskou armádou.



    ​Na místo činu dorazil i městský primátor Tomáš Macura. „Toto je památník lidí, kteří skutečně položili život za svobodu města. Někdo si asi popletl dějinné události. Je mi z toho smutno,“ řekl Macura pro Blesk.


    Sochařská skupina byla instalována v roce 1946, v roce 1978 byla vyhlášena národní kulturní památkou. Jedná se o místo úmrtí 668 rudoarmějců a československých občanů, kteří padli během osvobození Ostravy na konci druhé světové války.


    Vyjádření Jiřího Ovčáčka



    V této souvislosti se Sputnik obrátil na oficiálního mluvčího Pražského hradu Jiřího Ovčáčka a požádal jej o komentář.

    Ovčáček se k věci vyjádřil už i na svém účtu na sociální síti. Tam napsal:



    „Situace je vážná. Útoky na pomníky osvoboditelů jsou fakticky podporou nacismu. Orgány činné v trestním řízení by měly proti takovému extremismu tvrdě zakročit. Politicky nesou odpovědnost přepisovači historie z řad „demokratů“. Ty potrestejme ve volbách.“



    Ve své reakci pro Sputnik pak Ovčáček prozradil, že pokud jde o dané útoky, lze je určitým způsobem spojit s kauzou přemístění památníku maršála Koněva. To se podle něj totiž stalo jistým spouštěčem. „Bezesporu šlo o „spouštěč“,“ reagoval mluvčí.


    Je pozoruhodné, že útoky začaly poté, po co Miloš Zeman přijal pozvání Vladimira Putina přijet do Moskvy na oslavy 75. výročí vítězství ve druhé světové válce. Podle Ovčáčka se však o cílenou kampaň nejedná.



    „Zde bych souvislost nehledal. Problém souvisí s extremizací slovníku opozičních stran, které jsou frustrovány ztrátou moci a nízkou voličskou podporou,“ míní mluvčí.



    Reakce ruského velvyslanectví


    K aktům vandalismu vůči memoriálním objektům věnovaným osvoboditelům Československa od nacismu se vyjádřilo také ruské velvyslanectví v ČR.



    „Rázně odsuzujeme další zbabělou barbarskou výtržnost, která je v rozporu s elementárními normami civilizované společnosti. Na pozadí celkem pečlivého a uctivého vztahu obyvatel České republiky k památce sovětských vojáků vypadají podobné incidenty jako úsilí o rozladění rusko-českých vztahů, které spojují společné dějiny boje proti fašistickým dobyvatelům. Tato tendence, jež je zde stimulována jistými politickými silami, nemůže nevyvolávat znepokojení,“ stojí na jejich stránkách na Facebooku.




    Velvyslanectví také zvedlo, že počítá s tím, že „zneuctění památníků nebude ze strany české společnosti tolerováno, bude náležitě posouzeno a policejní orgány podniknou účinná opatření k zjištění a potrestání viníků, předcházení opakování útoků vandalů v budoucnu“.


    Nakonec poděkovali brněnské místní správě „za operativní uvedení válečného hrobu v Brně-Králově Poli do náležitého stavu“.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑