• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Politici ovládli justíciu aj cez postup: čím viac zákonov, tým väčšia nezákonnosť

    24-10-2019 Zem & Vek 41 966 slov zprávy
     

    Udalosti posledných dní naznačujú, že sa tu diala a deje korupcia v justícii, aká nemá obdobu. Justičný systém je v rozklade. Len nulová tolerancia politiky v justícií zabráni tomu, aby sa viac nedialo to, čo sa deje. Vidíme, ako si politická kasta, aby si zabezpečila beztrestnosť, presadzuje svojich ľudí do polície, prokuratúry a do súdnictva a pácha trestnú činnosť na najvyšších miestach.


    Musíme skončiť s tým, aby nových sudcov vyberali Jankovská, Kaliňák, Lipšic, Gál a Žitňanská.


    V roku 2009, keď som odchádzal z ministerstva, tak som pripravil legislatívny projekt okrem iného aj prechodu právomoci menovať predsedu a podpredsedu okresných a krajských súdov na Súdnu radu. Fico najprv súhlasil, no zasiahli Kaliňák s Tomášom, že by stratili vplyv príliš by sa posilnila moc Súdnej rady.


    Politici po mojom odchode absolútne spolitizovali justíciu cez opičky ako Jankovská, Bajánková, Švecová, či Praženková. Spôsobili stav, že Jankovská mala priestor a korumpovala sudcov a Švecová sa dokonca na disciplinárnych konaniach, ktoré sama podala, nechala zastupovať advokátom za štátne peniaze. Viete si predstaviť, že by som ja sudca, nešiel na pojednávanie a poslal by som za seba advokáta, nech vynesie za mňa rozsudok? A ešte ho zaplatil z rozpočtu ministerstva? Do takého stavu priviedli politici justíciu. Skorumpovali sudcov a dostali ich do pozície lokajov, ktorým diktovali, ako majú rozhodnúť a teraz už hovoria, že nie sudcovia budú súdiť, ale oni budú vynášať rozsudky za nich.


    Toto začal Lipšic a pokračoval s tým Kaliňák, obaja personálne korumpovali súdnu moc. Najprv používali juristutov, ale to už politikom nestačí, teraz už chcú priamo rozhodovať miesto sudcov.


    Predseda súdu je v dnešnej situácií ako riadiaci prvok iba na posmech, lebo plní len politické požiadavky svojich politických tútorov, ktorí ho dostali do funkcie, lebo je menovaný ministrom spravodlivosti – politikom. Predsedov okresných a krajských sudov, ktorí budú odbornou a prirodzenou autoritou u svojich podriadených sudcov, musí preto vyberať a menovať odpolitizovaná Súdna rada. Zloženie Súdnej rady treba upraviť tak, že 15 členov budú voliť sudcovia a len 3 členov vymenuje prezident republiky.


    Výber sudcov nesmie prebiehať cez politické výberové konanie, lebo politici v podstate kreujú výberovú komisiu a všetko je v rukách ministra spravodlivosti, alebo jeho štátneho tajomníka. Zodpovednosť za výchovu a prípravu musia preto dostať do rúk najstarší sudcovia cez inštitút justičného čakateľa. Takto vybraných adeptov na sudcovské povolanie po absolvovaní justičnej skúšky potom predloží odpolitizovaná Súdna rada prezidentovi na menovanie.


    Disciplinárne senáty, tak ako ich teraz tvoria politici, aby stíhali sudcov za právny názor, ktorý im nevyhovuje, musia byť v tejto podobe zrušené. Je potrebné prijať legislatívnu úpravu, že tieto disciplinárne senáty budú zložené z emeritných sudcov najvyššieho a krajských súdov a z emeritných prokurátorov generálnej a krajských prokuratúr.


    Voľba generálneho prokurátora nesmie prebiehať v parlamente, ale musí byť zvolený priamo prokurátorským stavom. Generálneho prokurátora si musia zvoliť prokurátori v pléne a takého vymenuje prezident republiky. Lebo je jasné, že prokurátori si nevyberú za svojho šéfa idiota, odborne nespôsobilého, alebo politicky skorumpovaného človeka, ktorý by im bránil stíhať zlodejov, podvodníkov, kšeftárov a korupčníkov.


    Menovanie policajného prezidenta musí byť na sedem rokov priamo prezidentom republiky, aby už nikdy nevznikla kaliňákovsko-lipšicovská polícia.


    Nevyhnutná je aj úplná reforma ústavného súdu. Od samého začiatku sa totiž na ústavný súd dostávajú ľudia, ktorých politická kasta považuje za svojich ľudí. Vidíme to aj na nekonečnej voľbe sudcov ústavného súdu v parlamente. Ústavný súd by sa mal zmeniť na najvyššie kolégium na Najvyššom súde. Zabezpečilo by sa tým úplné odpolitizovanie voľby ústavných sudcov. Volila by ich Súdna rada, ktorá by si dala záležať na tom, aby sa sudcami stali skutočne elitní sudcovia a prokurátori, advokáti a profesori práva, no nie 35 roční, ale nad 60 rokov. Logicky, sudca, ktorý odchádza do dôchodku, je nezávislý, na rozdiel od 40 ročného, ktorý má potrebu po skončení mandátu si zabezpečiť ďalšiu funkciu, ktorú najľahšie získa kupčením s politikmi. Iba tento systém zabezpečí, aby sa na ústavný súd nedostali bezvýznamní absolventi práva, ktorí sa ústavnému právu nikdy nevenovali a celkom určite sa tam nesmú dostať korupčné figúrky, ktorým spravodlivosť nič nehovorí.


    Touto reformou sa ale hlavne zabezpečí zjednotenie judikatúry ústavného a najvyššieho súdu, lebo protichodnosť rozhodovania týchto dvoch inštitúcií odďaľuje nástup spravodlivosti a vyvoláva nefunkčnosť justičného systému, čo zase vyhovuje tím, čo si potrebujú vybaviť beztrestnosť.


    A nakoniec odstránenie vzájomne si odporujúcich zákonov. Politici zámerne roky produkujú veľké množstvo nekvalitných zákonov, ktoré pripúšťajú niekoľko rôznych výkladov v zmysle zásady: čím viac zákonov, tým väčšia nezákonnosť. Aby sa vždy správni ľudia dali vyhlásiť za nevinných.


    Štefan Harabin


    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.


    CHCEM PODPORIŤ


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.






    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑