• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Co je Rakušanům do našich věcí?“ Fiala prozradil další důvod pro vystoupení z EU. Proti tomu jsou migrační kvóty sranda

    24-10-2019 Sputnik CZ 65 648 slov zprávy
     

    Tisková agentura APA v úterý 22. října informovala, že se rakouská spolková země Horní Rakousy hraničící s Jihočeským krajem obrátila na Evropskou komisi (EK) s požadavkem, aby prověřila plány Česka na rozšiřování jaderných elektráren. Podle agentury s tímto prohlášením vystoupil hornorakouský radní pro životní prostřední Rudi Anschober ze strany Zelených.


    Evropské komisi Anschober navrhl, aby prověřila projekty výstavby a prodloužení životnosti českých jaderných elektráren Dukovany a Temelín, a to kvůli možnému porušení unijního práva v oblasti hospodářské soutěže. Hornorakouský politik požadoval také, aby se v případě žádosti Česka o prodloužení životnosti jaderných bloků závazně zkoumaly přeshraniční dopady na životní prostředí a aby byla stanovena hranice pro dobu provozu jaderných elektráren.



    Tato žádost reagovala na vyjádření českého premiéra Andreje Babiše, který 16. října na jednání sněmovního výboru pro evropské záležitosti prohlásil, že Česko musí prosadit stavbu nových jaderných bloků, i kdyby kvůli tomu mělo porušit evropské právo. Zdůraznil, že je třeba postavit nové bloky v obou nynějších jaderných elektrárnách, tedy v Dukovanech (130 kilometrů od hranic s Rakouskem) i v Temelíně (60 kilometrů od hranic s Rakouskem).


    Agentura APA upozornila, že pozdvižení v Rakousku vyvolalo i vyjádření ministra průmyslu a obchodu Havlíčka, podle kterého Česku nebude stačit pouze plánovaná stavba nového bloku v jaderné elektrárně Dukovany a během pěti let musí zahájit i diskusi o rozšíření druhé české jaderné elektrárny v Temelíně.



    „Z prohlášení předsedy vlády a ministra průmyslu vyplývá, že Česko vědomě počítá s porušením práva EU - jak při stavbě (nových reaktorů), tak při prodlužování životnosti,“ citují slova Anschobera česká média.




    Evropská komise podle něj musí neprodleně zahájit kontrolu plánů Prahy v oblasti jaderných elektráren.



    „Budeme kontrolovat každý jednotlivý krok Česka v jaderné politice, a to z politického i právního hlediska, a budeme tlačit na dodržování všech pravidel EU,“ sdělil hornorakouský radní pro životní prostředí. Cílem je podle něj tyto projekty zablokovat.



    Fiala: Do našich jaderných elektráren není nic ani Rakousku, ani Evropské unii!


    Taková kontrola ze strany Rakouska a celkově EU se poslanci Radimu Fialovi vůbec nelibí.



    „Podle hnutí SPD do našich jaderných elektráren není nic ani Rakousku, ani


    Evropské unii! Odmítáme se podřídit diktátu Evropské unie!“ napsal na svém facebookovém profilu.

    Připomněl, že Rakousko se vydalo nejadernou cestou výroby elektrické energie, ale poukázal, že pokud se takto rozhodlo Rakousko, „je to jeho věc, ale nemá právo něco takového nutit i ostatním“.



    „V současnosti nemáme zdroje, které by v dohledné době dokázaly nahradit vyrábění elektřiny z jádra. Samozřejmě, pokud se naleznou v budoucnu efektivní


    alternativní zdroje, které budou ekonomicky udržitelné, budou šetrné k životnímu prostředí a nebudeme je muset dotovat (jako solární barony), bude to jedině dobře, ale v současnosti jádro potřebujeme,“ poznamenal.


    Dále opakoval, že hnutí SPD odmítá zasahování do národní suverenity a pokud by soud Evropské unie rozhodl proti České republice, neměli bychom se tomu podřídit.


    „Lepší je nebýt v Evropské unii, která nám jen svazuje ruce a brání nám, abychom si o našich věcech rozhodovali my sami,“ uvedl za závěr.


    Ke svému příspěvku Fiala obdržel většinou pochvalné komentáře.


    „Odpojit ty linky velmi vysokého napětí, co vedou z našich jaderných elektráren do Rakouska a jako kompenzaci nabídnout za dobrou cenu strojově vyrobené louče z našeho kůrovcového dřeva,“ zní jeden z nich.



    Spor o státní podporu


    Zda nedošlo k porušení evropské legislativy, se zkoumalo v případu výstavby dvou jaderných elektráren v Evropě. Příčinou má být údajná nedovolená státní podpora. Zástupce dolnorakouské hejtmanky Stephan Pernkopf uvedl, že čeká na vyjádření českých úřadů, jak bude stavba financována.


    V minulosti se možné porušení evropského práva kvůli údajné zakázané státní podpoře zkoumalo u britské elektrárny Hinkley Point, kterou staví francouzská společnost EDF, a maďarské elektrárny Paks, na níž pracuje ruská firma Rosatom.


    V obou případech Evropská komise rozhodla, že k porušení práva nedošlo. Rakousko ale napadlo rozhodnutí u Soudního dvora EU. Ten v minulém roce potvrdil rozhodnutí Komise v případě Hinkley Point a na soudní rozhodnutí v případě Paks se zatím čeká.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑