• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Na odvrácené straně Měsíce byla objevena neobyčejná látka

    23-10-2019 Sputnik CZ 82 235 slov zprávy
     

    Fotografie ukazuje prohlubeň, ve které je tmavá látka se světelnými vměstky. Materiál je podobný sklu objevenému během mise Apollo 17 v roce 1972.



    Vzorek 70019, získaný astronautem Harrisonem Schmittem, sestával z tmavých minerálů a černého lesklého skla. To vzniklo v důsledku působení meteoritu na povrchu zemského satelitu.


    Látka byla objevena čínským roverem Jü-tchu-2 dne 28. července 2019 osmého lunárního dne po přistání čínského aparátu Čchang-e 4.


    Látka se nachází uvnitř dvoumetrového kráteru, který se zase nachází v obrovském kráteru Von Kármán o průměru 180 kilometrů.


    Odborníci zaznamenali „neobvyklou barvu“ a „gelovou strukturu“ nálezu.


    Zkoumání odvrácené strany Měsíce


    Letos v únoru jsme informovali o tom, že čínský kosmický přístroj Čchang-e 4 a lunochod Jü-tchu, které už více než měsíc zkoumaly odvrácenou tvář Měsíce, opět „usnuly“, aby přečkaly studenou měsíční noc.


     Čchang-e 4 a Jü-tchu (Nefritový králík) pracovaly během novoročních svátků, zatímco celá Čína odpočívala, a nastal tedy čas jejich „spánku".



    Vědci, kteří řídili projekt, uvedli, že všechny systémy obou přístrojů fungují v normálním režimu a experimenty se prováděly podle plánu bez jakýchkoliv komplikací.


    Čchang-e 4 uskutečnil 3. ledna historické měkké přistání na Měsíci a už za několik hodin zaslal první snímky povrchu odvrácené strany Měsíce. Kosmický přístroj přistál v kráteru Kármán, v severozápadní části největšího známého kráteru Pánev Jižní pól — Aitken.


    Čínská národní vesmírná agentura prohlásila misi Čchang-e 4 za absolutně úspěšnou ve zkoumání odvrácené strany Měsíce.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑