• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Čína a Rusko vstoupily na novou úroveň vojenské spolupráce. Názory expertů

    23-10-2019 Sputnik CZ 67 695 slov zprávy
     

    Upozornil na to v interview pro Sputnik politolog Vladimir Šatrov. Podotkl, že hodnocení čínského ministra bylo učiněno brzy po prvním oficiálním potvrzení ruské pomoci Číně ve vytvoření systému varování o raketovém útoku.


    Čínský ministr prohlásil, že Čína všemožně buduje nový typ vztahů partnerství v oblasti bezpečnosti. V tomto kontextu mají Čína a Rusko nejvyšší úroveň vzájemné důvěry ve vojenské oblasti ve srovnání s jinými zeměmi, lepší strategické partnerství a nejhlubší pragmatickou spolupráci. Podporuje se nejpříznivější tendence rozvoje těchto procesů, čímž byl vytvořen příklad spolupráce v bezpečnostní sféře. Podle hodnocení Wei Fenghe jde o základní kámen pro zachování míru v celém světě.


    „Účast ministra obrany Ruska Sergeje Šojgua ve fóru zavázala čínského ministra k tomu, aby vytyčil úlohu Ruska. Ve skutečnosti to ale nebylo žádné diplomatické prohlášení, ale hodnocení zakládající se na příkladech reálné spolupráce,“ soudí náměstek ředitele Národního ústavu pro rozvoj moderní ideologie Vladimir Šatrov. Podle jeho slov je jedním z příkladů podobné spolupráce ruská pomoc Číně ve vytvoření systému varování o raketovém útoku.



    ​O spolupráci Ruska a Číny v oblasti systémů protiraketové obrany promluvil poprvé prezident RF Vladimir Putin na zasedání Mezinárodního diskusního klubu Valdaj 3. října. Podle názoru Šatrova prohlášení ruského prezidenta potvrzuje, že koordinace zahraniční politiky Ruska a Číny předpokládá také koordinaci vojenské politiky.


    Prohlášení Wei Fenghe na Xiangshanském fóru odráží rovněž novou úroveň vojenské spolupráce Ruska a Číny, soudí Vladimir Šatrov: „Nastalo historické období, kdy Čína a Rusko už nemohou neprohlásit otevřeně své spojenectví ve vojenské sféře, i když svazek nebyl sjednán de jure. Vidíme, jak se hroutí nynější systém mezinárodní bezpečnosti. Nástroje, které se kdysi vytvářely v zájmu bezpečnosti, nemají očekávaný účinek a existence NATO má dokonce opačný účinek. V těchto podmínkách musí svět pochopit, že existuje aliance dvou velmocí, která má také vojenskou složku. Je to zárukou stability, a to nejen v Eurasii, ale i v celém světě.“




    Odborníci, kterých se Sputnik dotázal, také upozornili na plánované listopadové čínsko-ruské vojensko-námořní cvičení v novém formátu, tedy za účasti vojenského námořnictva JAR. Bude probíhat v blízkosti Kapského Města. Moskva a Peking pořádají pravidelně společné vojenské manévry od roku 2012, mj. v akvatoriu Středozemního moře, poprvé se jich však zúčastní vojenské námořnictvo JAR. Jejich geopolitický význam je zřejmý, soudí odborník Ústavu strategických výzkumů severovýchodní Asie při Chej-lung-ťiangské akademii společenských věd ČLR Ma Youjun.

    „Tato vojenská cvičení jsou pokračováním vojenské spolupráce mezi Čínou a Ruskem. V minulosti bylo dosaženo velmi dobrých výsledků v průběhu četných společných vojenských cvičení. Hrály motivující roli v upevňování vojenské spolupráce a výměn, zejména v boji proti terorismu. Z globálního hlediska a s ohledem na růst protekcionismu ve světovém obchodu mají rozvojové země nesporně upevňovat spolupráci, a to nejen ekonomickou, ale také součinnost ve vojenské sféře. Čína, Rusko a Jihoafrická republika patří mezi země s novými aktivně se rozvíjejícími ekonomikami, jsou účastníky BRICS. Upevňování vojenské spolupráce nejenže ještě více stmelí tyto rozvojové ekonomiky, ale také rozšíří rámec a sféry spolupráce,“ domnívá se expert.





    ​Čínský odborník je také toho názoru, že vojensko-námořní cvičení napomohou k upevnění vztahu Číny s Afrikou, a také spolupráci mezi Čínou, Ruskem a jinými zeměmi BRICS.


    „V posledních letech se spolupráce Číny s africkými zeměmi nepřetržitě upevňuje, a to zejména v ekonomice. Čína postavila na africkém kontinentu železnice a závody, pomáhá řešit problémy s potravinami a oblečením. Kromě toho na ročních fórech čínsko-africké spolupráce se neustále vytyčují nové požadavky k činnosti tohoto formátu, a proto je důležité rozvíjet spolupráci nejen v ekonomické sféře, ale i rozšiřovat jeho hranice také na vojenskou sféru. Upevňování spolupráce Číny s Jihoafrickou republikou nejen napomáhá upevňování styků mezi zeměmi BRICS, ale umožní i aktivněji rozvíjet spolupráci mezi Čínou a Ruskem na jedné straně a ostatními zeměmi BRICS na straně druhé. Pomůže to také Číně realizovat projekt nové Hedvábné stezky a přinese hmatatelné výhody v ekonomickém rozvoji zemí ležících podél Hedvábné stezky,“ uvedl.


    Xiangshanské fórum o bezpečnosti se pořádá v Pekingu od roku 2006. Letos se ho účastnili šéfové vojenských rezortů 23 zemí asijsko-pacifického regionu a Evropy. Dalších šest států zastupovali náčelníci generálních štábů a ze 17 zemí přicestovali do Pekingu náměstkové ministrů obrany.


    Názory vyjádřené v článku se nemusí vždy shodovat s postojem Sputniku.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑