• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    V Česku napadli další památník sovětských vojáků! Je to děsivý důsledek nenávistné politiky „demokratů“, tvrdí Ovčáček

    23-10-2019 Sputnik CZ 50 351 slov zprávy
     

    Dnes kolemjdoucí objevili, že památník v Komenského sadech byl polit červenou barvou a objevily se na něm nápisy v maďarštině. „Kitartás (česky - vytrvalost) Budapest 1956!“  To hlásí nápis s odkazem na Maďarské povstání, které bylo potlačeno sovětskou armádou. 





    „Někdo si popletl dějiny“


    Ráno na místo činu dorazil městský primátor Tomáš Macura.  „Toto je památník lidí, kteří skutečně položili život za svobodu města. Někdo si asi popletl dějinné události. Je mi z toho smutno,“ řekl Macura pro Blesk.


    Sochařská skupina byla instalována v roce 1946, v roce 1978 byla vyhlášena národní kulturní památkou. Jedná se o místo úmrtí 668 rudoarmějců a československých občanů, kteří padli během osvobození Ostravy na konci druhé světové války.


    Reakce Ovčáčka


    Ke zprávě se rychle vyjádřil Jiří Ovčáček. „Děsivý důsledek nenávistné a rozdělující politiky 'demokratů'. Nahnědlý jed se snaží otrávit českou společnost. Nikdy nesmíme zapomenout, že při ostravské operaci padlo 23 964 osvoboditelů z řad Rudé armády a 1. čs. armádního sboru!“ napsal prezidentův mluvčí na Facebooku.



    Kauza Koněvova pomníku


    Pomník maršála Koněva na náměstí Interbrigády v Praze 6 opakovaně čelil útokům vandalů. Naposledy se to stalo v noci z 21. na 22. srpna u příležitosti výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968, kdy neznámí pachatelé pošpinili sochu barvami a nápisy.


    ​Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) nejprve odmítl sochu očistit a vyzval k jejímu přemístění. Sochu poté očistili dobrovolníci, ale pozdější rozhodnutí Koláře zakrýt pomník plachtou vzbudilo odpor u části veřejnosti a u sochy se konala demonstrace. Sám Kolář musel čelit výhrůžkám a byla mu přidělena policejní ochrana.


    Ve čtvrtek 12. září zastupitelství městské části Praha 6 odsouhlasilo přemístění pomníku. Pro jeho odstranění hlasovalo 33 zastupitelů, zatímco jeden byl proti. Na jeho místě má být postaven nový památník osvobození. Ruské ministerstvo zahraničních věcí varovalo, že odstranění pomníku se může stát značnou překážkou ve vztazích mezi oběma zeměmi.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑