• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Proč Američané „bombardují“ Krym? V Pentagonu sdělili detaily letu nad Černým mořem

    23-10-2019 Sputnik CZ 94 291 slov zprávy
     

    Podle údajů z monitorovacího zdroje PlaneRadar došlo k letu 19. října, přičemž jeden z bombardérů se přiblížil ke Krymu a simuloval bombardování. Výcvikový let trval podle zprávy 12 hodin. Během něj se uskutečnil společný výcvik s vojáky z Rumunska, Ukrajiny a Gruzie.



    ​Boeing B-52H Stratofortress byl vyroben v letech 1952 až 1962. Jedná se o strategický bombardér, který byl schopen dopravit dvě termonukleární bomby o vysoké síle kdekoliv v SSSR. Nyní zůstává hlavním bombardovacím letounem amerického letectva s dlouhým doletem.


    Nejedná se o první případ výskytu takových bombardérů na ruských hranicích. V březnu jeden z amerických B-52H několikrát imitoval bombardování základny Baltské flotily, další dva bombardéry létaly kolem Kaliningradské oblasti. Kvůli těmto letům několikrát ruská armáda poslala do vzduchu stíhací letouny.


    Ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov s politováním poznamenal, že výskyt amerických bombardérů v blízkosti ruských hranic vytváří další napětí. Ministerstvo obrany opakově vyzvalo Washington, aby od podobných operací upustili. Pentagon to však odmítl.  



    Nová hypersonická raketa


    Strategický bombardér B-52H Stratofortress amerického vojenského letectva uskutečnil v červnu tohoto roku první let s hypersonickou aerobalistickou raketou AGM-183A.


    Co se týče definic hypersonické rakety, existuje kolem nich řada sporů. Obecně však lze říci, že každá perspektivní hypersonická zbraň musí nejen dlouhou dobu udržovat rychlost přibližně Mach 5, ale mít i možnost velmi přesně mířit na cíl – až do chvíle jeho zasažení.



    V praxi můžeme vidět jistý rozdíl. Hypersonická zbraň se od obvyklejších zbraňových systémů liší například svou výjimečnou složitostí zadržení. Ve většině případů totiž součansé prostředky protivzdušné obrany jednoduše nejsou schopny účinně čelit hrozbám tohoto druhu.

    Za připomenutí také stojí fakt, že Rusko zařadilo před více než rokem do bojové služby novou hypersonickou raketu Kinžal. Po podorobné analýze se ukázalo, že se jedná o aerobalistickou raketu, která se podobá sovětské Ch-15.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑