• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Úspěšní podnikatelé si myslí, že stejně jako firmu dokáží řídit stát.“ Čarnogurský varuje před „vládou oligarchů“ v SR

    21-10-2019 Sputnik CZ 43 496 slov zprávy
     

    Ján Čarnogurský se podíval na nové opoziční politické strany Progresivní Slovensko, Spolu-OD a Za lidi, které ač přes svůj nedávný vznik už pomalu vytlačují dlouhodobou pravicovou opozici, jako jsou strany Sas a OĽaNO.


    Slibují úspěch


    Slovenský politik píše, že tradičně se před blížícími volbami do Národní rady Slovenska objevují nové strany, které svým voličům slibují úspěch.



    „Jednu skupinu představují děti ESETu – Kiskova Za lidi, Progresivní Slovensko a Spolu, nevíme, jak je na tom Druckerova Dobrá volba. Tyto strany mají společné to, co už mnoho stran před nimi – úspěšní podnikatelé si myslí, že stejně jako firmu dokáží řídit stát,“ uvádí Čarnogurský ve svém příspěvku.




    Bývalý předseda tady zmínil i českého premiéra Andreje Babiše. Právě on je podle Čarnogurského vyčnívajícím příkladem a výjimkou, ale okamžitě dodává, že tomu tak je jen díky pomoci prezidenta Miloše Zemana.


    Oligarchická státní forma



    „Už Platón a Aristoteles varovali před oligarchickou státní formou a jejich výstraha platí dodnes. Tyto strany už svým názvem říkají, jakou myšlenku mají jako základ – žádnou. V Rusku chtěl mít kdysi parlament podle svých představ Michail Chodorkovskij, ale jiným způsobem. Nezakládal nové strany, ale platil existující od komunistů až po liberály. S jejich poslanci chtěl změnit ruskou ústavu. Prezident Putin s ním udělal krátký proces. Podrobněji se podívali na jeho privatizační projekty a Chodorkovsij šel do vězení,“ pokračuje v rozboru Čarnogurský.



    Ohledně nových stran podle politika konkrétní myšlenku reprezentují Chmelárovi Socialisti.sk a Harabinova Vlast.




    „Bylo by dobré, kdyby voliči Směru, kteří chtějí odejít, odešli třeba k Chmelárovi, nikoliv k liberálům. Harabinova strana vyplňuje právě to, co jiné strany nenabízí – vlastenectví,“ pokračuje politik v hodnocení situace na Slovensku.



    Voličům jedné strany vadí něco na jiné


    Lídr ĽSNS Marian Kotleba nedávno vyzval Štefana Harabinu, aby oba spojili své síly. Tady ale Čarnogurský varuje.



    „Pozor na mechanické spojení. Před volbami v roce 1998 se nás spojilo pět stran do Slovenské demokratické koalice. Volební výsledek nebyl součtem průzkumů spojených stran. Voličům jedné strany vadí něco na druhé straně a naopak. Ale Kotlebova a Harabinova strana oslovují podobné voliče. Neměli by na sebe útočit, podle možnosti ani kritizovat. Možná se ještě budou nějak potřebovat,“ hodnotí politik.



    Ján Čarnogurský na závěr uvádí, že „základním problémem únorových voleb bude, aby na Slovensku nevznikla oligarchická vláda“.



    Protesty na Slovensku


    Několik tisíc lidí po celém Slovensku vyšlo v pátek 18. října do ulic poté, co se minulý týden na veřejnost dostaly nahrávky z kauzy Gorila. Iniciativa Za slušné Slovensko požaduje odchod šéfa vládní strany Směr Roberta Fica a stejně tak i bývalé státní tajemnice Moniky Jankovské a bývalého generálního prokurátora Dobroslava Trnky.



    Od vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové v únoru 2018 proběhlo již třináct pochodů Za slušné Slovensko. Tentokrát protestní akce nesla pozměněný název Za spravedlivé Slovensko. Příčinou protestů jsou uniklé nahrávky rozhovoru mezi kontroverzním podnikatelem Mariánem Kočnerem, jež čelí obvinění z organizace Kuciakovy vraždy, a bývalým generálním prokurátorem Dobroslavem Trnkou.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑