• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ředitel BIS promluvil o současných bezpečnostních hrozbách. Ve Sněmovně zazněla nedobrá slova i o Rusku a Číně

    21-10-2019 Sputnik CZ 137 504 slov zprávy
     

    Podle Koudelky měla být síť financována z Ruska a ruské ambasády. „Síť byla totálně rozbita a zdecimována díky výborné práci NCOZ. Vyšetřování dále pokračuje. Zabránili jsme této aktivitě z území České republiky, která byla součástí dalšího řetězce, který Rusové využívali a připravovali k využití v jiných zemích Evropy,“ nechal se ve Sněmovně slyšet ředitel BIS.


    Podle jeho slov byla síť budována v Česku ruskou Federální bezpečnostní službou.



    „Byla vytvořena osobami s vazbou na ruské zpravodajské služby a byla financována z Ruska a ruské ambasády,“ doplnil.



    Šéf kontrarozvědky v Česku se vyjádřil kriticky na stranu Ruska a Číny. Zpravodajské aktivity těchto zemí označil za nejpodstatnější dlouhodobá rizika pro bezpečnost České republiky.





    ​Podle něj získávají ruští zpravodajci v Česku nemalé množství cenných informací z běžných rozhovorů s lidmi, kteří se pohybují kolem diplomacie a politiky. Co se Číny týče, ta postupuje trošku jinak. Podle jeho slov zve vědce, politiky a další lidi do země. Zde se pak na ně snaží působit, a tímto způsobem pak získat informace.


    Podle bezpečnostního experta Jamese Van de Veldeho mají Rusko a Čína v kyberprostoru převahu nad Spojenými státy i nad Severoatlantickou aliancí. Podle něj se Čína snaží dlouhodobě získat technologickou převahu, a například pomocí kultury se snaží zlepšovat svůj obraz u veřejnosti.



    Současné hrozby


    Ve Sněmovně Koudelka varoval i před hrozbou pravicového extremismu. Ačkoliv podle jeho slov již aktivních extremistů v zemi ubylo, jak sám řekl, není vyloučeno, že by se situace mohla změnit. V této souvislosti připomněl teroristické útoky pravicových extremistů, které se staly v Německu a na Novém Zélandu. Zmínil i nedávný útok na synagogu v německém Halle. Podobné útoky by podle jeho slov mohly posloužit jako motivace k vlastním činům ze strany pravicových radikálů.


    Hrozba teroristického útoku



    „V České republice je situace stále relativně klidná, v tuto chvíli nemáme informace o přímé hrozbě v České republice,“ nechal se slyšet Koudelka a dodal, že Česká republika je podle něj spíše tranzitní zemí pro migranty.




    Podle jeho slov došlo ke zlepšení bezpečnostní situace v Evropě a ubylo teroristických útoků. Jako důvod označil šéf BIS vojenskou porážku teroristické skupiny Islámský stát*, a také oslabení migračního proudu do Evropy. Zmínil však i to, že v Evropě byla většina pachatelů takových útoků z řad takzvaných osamělých vlků, a předcházet takovým útokům je podle něj více než obtížné.


    Kritika ze strany Miloše Zemana


    Michal Koudelka, stejně jako BIS, byl už několikrát kritizován prezidentem Zemanem. Ten o šéfovi civilní kontrarozvědky prohlásil, že není člověkem na svém místě. Koudelka byl podle prezidenta také spoluzodpovědný za kauzu Huawei. Kritizoval poslední výroční zprávu BIS, ve které tajná služba varuje například před ruskými a čínskými agenty. Označil ji za „plácání“ a zpravodajce za „čučkaře“.


    *IS - teroristická organizace zakázaná v Rusku


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑