• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Kontrolovat genderovou vyváženost literárních děl považuji za největší nesmysl současnosti

    21-10-2019 Svobodné Noviny 59 574 slov zprávy
     

    Včera jsem se dočetl, že studio Disney prý vyvinulo počítačový program, který kontroluje genderovou vyváženost příběhů pro děti. Ale nad takovým to nesmyslným požadavkem se nedá dělat nic jiného než kroutit hlavou.


    Na článek jsem nejprve narazil na stránkách Reflexu (viz https://www.reflex.cz/clanek/zajimavosti/97915/genderovou-vyvazenost-disney-animaku-ohlida-specialni-software-ceka-nas-snehurka-a-jeden-trpaslik.html).



    A tak jsem se nejprve podíval, zda se nejedná o fake v rubrice „Divoký kačer“. A ono ne, protože to bylo v rubrice „Zajímavosti“. Byl to článek převzatý z https://www.zive.cz/clanky/disney-nasadi-ai-ktera-bude-hlidat-genderovou-vyvazenost-pohadek/sc-3-a-200637/default.aspx. Tam to zařadili ale do rubriky „bulvár a vtípky“, tak by se mi velice líbilo, kdyby to skutečně byl jen nějaký vtípek. Jenže ono asi také ne. Zapátral jsem totiž v anglicky psaných zprávách, kde jsem například narazil na https://interestingengineering.com/disney-to-test-ai-bias-check-for-representation-in-television-and-film nebo na https://www.theguardian.com/film/2019/oct/09/geena-davis-institute-gender-media-disney-machine-learning-tool , kde se též o této záližitosti zmiňují. Ale i tak si i dál přeji, aby tato zpráva byla jen pouhým vtípkem.


    A tak ač je tato zpráva vtípkem nebo ne, musím se chtíc nechtíc držet za hlavu a kroutit s ní nad tím, co to zase někdo dokáže kvůli politické korektnosti vymyslet, protože podobné snahy ze strany těchto pomýlenců skutečně jsou. A co kdybych se podobným vtípkem, nebo spíš ironií v tomto duchu se těmto snahám pokusil čelem postavit i já? A tak, co byste si například mysleli o mne, kdybych třeba já (protože jsem také aktivní záhadolog) začal požadovat to, že když někdo vymyslí nějaký příběh, tak aby byl i tzv. mimozemsky vyvážený? Co by to v praxi znamenalo? Například bych chtěl, aby v každém literárním díle vždy kromě lidí vystupoval i nějaký ten mimozemšťan. A pokud by tomu tak nebylo, tak bych se hned zlobil. Například včera. Na co jsem se to vlastně koukal v televizi? Dopoledne to byl seriál „Arabela“ v rámci Studia kamarád. V poledne to byla pohádka „Jak vyženit z pekla štěstí“. Odpoledne pak „Velká pardubická“. A večer to byla komedie „Brácha za všechny peníze“. A teď bych se začal rozčilovat: „Jak to, že ani v jednom zmíněném pořadu se neobjevilo vůbec nic o mimozemšťanech!


    Samozřejmě, že by tento požadavek byl nesmyslem. A to, stejně jako požadovat, aby všechny literární díla byla tzv. genderově vyvážená. Představte si, že by někdo tu aplikaci o genderově vyváženém příběhu vzal například na foglarovky, které považuji za to nejlepší, co pro děti a mládež vzniklo i z celosvětového hlediska. Anebo na moje vlastní seriály, které mám tady na blogu. Viz např: Hrdinové Čeksasu (seriál) nebo. Inlajnový duch (seriál). A teď by s hrůzou zjistil, že tyto příběhy nejsou vůbec genderově vyvážené. A proč nejsou? Řeknu vám to tak, aby to pochopil i ten největší tupoun. Protože je to chlapecká literatura! Příběhy o chlapcích a pro chlapce! A podobně by to mělo být i s literaturou dívčí. A do takovýchto příběhů se přeci tzv. genderová vyváženost hodí asi tak jako do kovbojek, westernů, mayovek či klasických pohádek takové prvky jako UFO a mimozemšťani. Tak ať to laskavě pochopí i tito pomýlení kontrolovači genderové a dalších podobných vyvážeností.




    Libor Čermák/ Blog autora






    Reklama



    loading...









    Loading...











    Podobné články





    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑