• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Praha“ má na kontě nový rekord…v dražbě obrazu. Koho porazil Kokoschka?

    20-10-2019 Sputnik CZ 75 319 slov zprávy
     

    Podotýká se, že nový majitel zaplatí téměř 78,5 milionu Kč, poněvadž mu bude navíc započtena patnáctiprocentní aukční přirážka.


    Podle slov Aleny Havlíkové z aukční síně Adolf Loos Apartment and Gallery se jedná o nový český aukční rekord.


    Světoznámý rakouský malíř, jehož předkové pocházeli z pražských zlatníků, obraz namaloval po svém příchodu do Prahy v pozdním létě roku 1934. Toto mistrovské dílo patří do cyklu jeho pražských vedut.


    Ve zprávě se poukazuje na to, že ještě v říjnu 1934 byl obraz vystaven v Mánesu, takže se po 75 letech vrátilo dílo zpět do slavné výstavní síně. Ale tentokrát jde o první aukční prodej.



    Kokoschkovy obrazy malované z různých míst v Praze jsou součástí významných sbírek v Česku i zahraničí. Lze zde připomenout malby ze Strahovského kláštera, ze zahrady Kramářovy vily,  z obou břehů Vltavy a dalších míst.



    „Kokoschkův olej Praha - Pohled z křížovnického kláštera patří spolu s obrazy Praha - Karlův most, který vlastní Národní galerie Praha, a Praha - Hradčany a Petřín k jeho třem nejdůležitějším pražským vedutám,“ uvádí aukční síň.



    Dále se zdůrazňuje, že Kokoschka si pro práci na obraze vybral malý balkon v křížovnickém konventu na Starém Městě a odtud pak maloval Prahu téměř tři týdny.


    Je pozoruhodné, že dosavadní rekord českých aukcí patřil obrazu průkopníka abstraktní malby Františka Kupky Plochy příčné II.


    Letos v květnu se toto mistrovské dílo prodalo v Praze za 65 milionů korun, s dvacetiprocentní přirážkou kupec zaplatil 78 milionů.


    Kniha za 1,35 milionů eur


    Loni jsme informovali o tom, že v Monte Carlu se konala aukce, ve které vydražili papyrus s variantou textu staroegyptské Knihy mrtvých za 1,35 milionů eur. Délka svitku je 17 metrů. Kniha má 192 kapitol.


    Je to sbírka náboženských textů, které dávali do hrobky za účelem pomoci zemřelému překonat zkoušky, které ho podle egyptského náboženství očekávaly v záhrobí.


    Papyrus je datován do období faraóna Psamtika II (595-589 před naším letopočtem).


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑