• Vybrat den

    Březen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ministr kultury vyzývá ke zralosti a respektu: Nejen pohřeb, ale i všechno ostatní se stává předmětem „třídního boje“

    19-10-2019 Sputnik CZ 65 480 slov zprávy
     

    Na začátku rozhovoru se ministr vyslovil k otázce státního pohřbu, o kterém vláda zpočátku rozhodla v souvislosti s úmrtím zpěváka Karla Gotta a k pohřbu se státními poctami, který se nakonec konal. Uvedl, že pojem státního pohřbu v Česku není nijak definovaný a nemá jasné kontury.



    „U Karla Gotta jsem měl na mysli, že by stát měl dát najevo, že je to mimořádná věc, nejen privátní, a že se má rodině nabídnout pohřeb se státními poctami. Lafety a vojenská přehlídka by mi připadaly nepřirozené. Pohřeb se státními poctami znamená, že stát přebírá záštitu a nabízí rodině účast. Včetně státních symbolů, zapojení státních institucí a účasti ústavních činitelů,“ vysvětlil.



    Zaorálek se domnívá, že si Gott tuto „poctu“ zasloužil tím, že „uměl spojovat minulost s budoucností“.



    „Byl posedlý hudbou, své řemeslo dělal s neuvěřitelným nasazením a poctivě. Společnost tehdy neměla moc toho, na čem by se sjednotila,“ řekl o Gottovi a dodal, že v mládí mu, a mládeži celkově, připomínal svět, „který byl pro nás tak daleko“.



    „Spíš než spojencem socialismu byl naším spojencem proti socialismu. A hlavně: Gott je pro mne to, kolik lidí se k němu hlásí,“ uvedl.



    K argumentům, že by „národní“ pohřeb ve svatovítské katedrále měli mít spíše ti, kteří aktivně bojovali proti minulému režimu, Zaorálek dodal, že to bylo Gottovo přání. Mistr se prý před smrtí stýkal s knězem a požádal jej o poslední pomazání.



    „Z hlediska církve to bylo jednoduché. Znám lidi, kteří ve svatovítské katedrále měli svatbu, není to zapovězené místo. O čem tedy chceme debatovat? Že si to nezasloužil?“ dodal.



    Vyjádřil se také k otázce ohledně smrti herečky Vlasty Chramostové. To tehdy rozvířilo debaty o tom, kdo si pohřeb se státními poctami zaslouží víc. „Nehrozí, že takové spory povedeme i v budoucnu u dalších umělců?“ zněla otázka pro Zaorálka.



    Ministr kultury na to odvětil, že to v něm vyvolává znepokojení, když se nejen pohřeb, ale i všechno ostatní stává předmětem „třídního boje“.



    „Vadí mi to, protože mám pocit, že společnost má držet pohromadě. Měli bychom se připravit na to, co nás čeká, a ne se hrabat v minulosti a zkoumat, kdo byl lepší a kdo horší. Měli bychom projevit respekt,“ vyzval všechny.



    Poté dodal, že přece není tak těžké říci, že ten a ten herec si zaslouží pohřeb v Národním divadle. Zároveň uvedl, co by si přál: „Přál bych si, ne abychom napsali lepší pravidla pro státní pohřby, ale abychom si řekli, že když někdo zemře, tak se v kultivované atmosféře dohodneme na tom, že tenhle člověk si zaslouží úctu a respekt.“


    Podle jeho názoru navíc „žijeme svobodně už dlouho“, a tak bychom „měli být zralejší“. „Spory patří k demokratické společnosti, ale nemusíme se kvůli všemu hned pozabíjet. Kultivovaněji bychom měli přistupovat zvlášť k věcem, které se týkají minulosti. Ať už je to Gott, Čína, nebo Koněv,“ uvedl v rozhovoru ministr kultury.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑