• Vybrat den

    Březen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ruští novináři navštívili opuštěnou americkou základnu v Sýrii. Video

    19-10-2019 Sputnik CZ 34 504 slov zprávy
     

    Na cestě je doprovázeli ruští vojenští policisté a příslušníci speciálních jednotek syrské armády.



    Základna leží v okolí osady Umm-Mial nedaleko Manbidže. Stejně jako podobný objekt v okolí vesnice Dadat byla založena v roce 2017, kdy kurdské oddíly za podpory USA dobyly tyto oblasti nazpět od bojovníků Islámského státu*. Obě základny byly určeny pro hlídkování v severních oblastech Sýrie, které kontrolovali v té době Kurdové. Byli tam rozmístěni američtí vojáci, jejichž úkolem byla koordinace akcí bojových letadel z předsunutých postavení.



    „Podél vnějšího obvodu je základna u Umm-Mialu vybavena hlídkovou věží se svítidly a ohrazena plotem z drátoštěrkových válců. Tyto zátarasy jsou asi čtyři metry vysoké a skládají se z  konstrukcí z drátu a husté tkáně naplněných pískem pomocí nakladačů,“ řekl mluvčí ruské vojenské policie.



    Ve vojenském městečku byly dvě komunikační věže a transformátorové budky, a také několik stanů na dřevěných pódiích, každý pro 15 lidí, a skladiště léků.



    „Prakticky všechno je v provozuschopném stavu,“, dodal ruský voják.



    Když na začátku října vyhlásila Ankara zahájení operace Pramen míru a k Manbidži přistoupila turecká vojska, Američané obě základny spěšně opustili a vzali jen zbraně a vybavení.


    O několik dní později obsadila základnu u Umm-Mialu syrská armáda. 



    Příměří v Sýrii


    Americký viceprezident Mike Pence po čtvrtečním jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem oznámil, že se země dohodly na dočasném příměří v Sýrii.


    Podle jeho slov se obě strany dohodly zejména na to, že USA přispějí k odstranění kurdských útvarů. Současně bude demarkační linie, za níž budou vyvedeny kurdské útvary, vést přibližně 30 kilometrů jižně od hranic Sýrie s Tureckem. 


    Uvádí se, že Washington obdržel od Kurdů ujištění o jejich organizovaném odchodu z hranice s Tureckem.


    Rovněž přislíbil, že USA nemají v úmyslu kvůli Sýrii zavádět další sankce proti Turecku. Dodal, že je Trump připraven stáhnout zpět ekonomické sankce uvalené na Ankaru, pokud Turecko přestane střílet v Sýrii. Zdůraznil, že se USA a Turecko dohodly na mírovém řešení problémů ohledně bezpečnostních zón.


    Později turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu poznamenal, že Ankara dostala od Spojených států „to, co chtěla“. Kurdové v Sýrii tak složí své zbraně. Po stažení sil bude podle něj možné hovořit o konci turecké operace v Sýrii.



    Pramen míru


    Devátého října Erdogan oznámil zahájení operace Pramen míru proti Dělnické straně Kurdistánu a Islámskému státu (organizace zakázaná v RF) na severu Sýrie. Ankaru podporuje v tomto regionu syrská ozbrojená opozice.


    Mnozí západní partneři Turecka, včetně USA, odsoudili toto Erdoganovo rozhodnutí. Přitom Washington, který předtím podporoval Kurdy, stáhl své vojáky. V Pentagonu zdůraznili, že „neslíbili“, že budou válčit s Ankarou.


    Syrské orgány opakovaně odsoudily okupační politiku Turecka na severu Sýrie. Rusko uvedlo, že Ankara se musí vyhnout krokům, které by mohly bránit vyřešení syrského konfliktu.


    Kurdové to vyhodnotili jako porušení úmluv a uzavřeli s Damaškem dohodu o společném čelení Turkům. Asad přesunul armádu k severním hranicím a obsadil několik měst, jež předtím kontrolovali Kurdové, včetně Rakky.


    Američtí vojáci opouštějí pohraniční území, v některých, například v Manbidži, nyní hlídkuje ruská vojenská policie.


    *Teroristická organizace zakázaná v Rusku


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑