• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Od Čarnogurského padla ostrá slova: Liberalismus je horší než komunismus, Česko vychází vstříc západnímu oportunismu

    19-10-2019 Sputnik CZ 45 699 slov zprávy
     

    Rozhovor s Čarnogurským se týkal 30. výročí Sametové revoluce, které si budou lidé připomínat jak v Česku, tak i na Slovensku. V souvislosti s tím se v Česku často mluví o tom, že se zemi nepodařilo vyrovnat s komunistickou minulostí.


    Podle Čarnogurského je ale komunismus překonaný a většinu obyvatel trápí budoucnost, nikoliv minulost.



    „Je nutné si uvědomit, že současné a budoucí problémy budou pro lidi vždy daleko významnější než problémy, které jsou minulé,“ 


    říká Čarnogurský. „To znamená, že vracet se ke komunismu a opakovat si, připomínat, jak že jsme ho porazili, není z tohoto pohledu potřebné. Navíc si musíme uvědomit, že lidi, kteří se živí prací, bude vždy daleko více zajímat, zda mají stálé zaměstnání a další věci, než jak to kdysi bylo s komunismem, který je už za námi,“ dodává politik.



    Navíc připomíná, že první vláda po Sametové revoluci v Československu byla vláda národního porozumění v čele s Mariánem Čalfou.

    „Národního porozumění komunistů a disidentů. Tak jaképak souzení komunistů?“ klade si otázku bývalý premiér.



    Navíc v případě Slovenska většina zvolených poslanců jsou bývalými komunisty, kteří by stěží schvalovali zákony, které by umožnily tvrdší postihy komunistů. Podle něj současný liberalismus je mnohem horší než komunismus.



    „Já osobně bych asi do nějakých antikomunistických nálad nešel, jelikož větší nebezpečí než v komunismu – vidím v současném liberalismu,“ uvedl Čarnogurský. „Horší je v tom, že míří na základní instituty společnosti, jako jsou rodina, bioetické vztahy, morální a kulturní hodnoty pocházející z Bible,“ vysvětluje.




    Česko vychází vstříc západnímu oportunismu


    Jedním z důvodů současné krize ve vztazích s Ruskem je podle Čarnogurského oslabení Západu. Aby ji vysvětlil, přišel s konceptem hybridní války a tzv. fake news.



    „Dokud se Západ cítil vojensky silnější, tak se o žádné hybridní válce nemluvilo. Nyní, když už se silnější necítí, jednoduše proto, že silnější není, tak se začíná mluvit o hybridní válce, aby se nějak odůvodnila slabost Západu a jeho ustupování. Ještě bych k tomu dodal, že Rusko nepoužívá žádné jiné nástroje, než které používá Západ,“ tvrdí bývalý premiér.





    „Je to znak bezmocnosti Západu a toho, že Západ je slabý a buduje na lži,“ pokračuje.




    Podle něj Česko dělá chybu, že se zapojilo do konfliktu s Ruskem, což ilustroval kauzou kolem sochy maršála Ivana Koněva v Praze 6. Tu městská část rozhodla z náměstí Interbrigády přemístit na jiné místo. Pokud sochu česká strana nechce, tak ji občanské sdružení Slovensko-ruská společnost, které Čarnogurský předseda, je ochotno odkoupit a přemístit na Slovensko.

    „Vlasovci sice bojovali, ale porazit německé síly, které Prahu držely, by jen oni sami s povstalci nedokázali. Koněvova armáda to ale dokázala. A vy tohle teď chcete hodit stranou a vyjít vstříc západnímu oportunismu, který tlačí na Českou republiku, aby se stala ohniskem v řetězu akcí namířených proti Rusku,“ vysvětluje.




    Za migraci může Sarkozy a Merkelová



    Čarnogurský se zásadně staví proti přijímání uprchlíků. Domnívá se, že hlavní vinu za migrační krizi nesou západní země, a to především Spojené státy a Francie, jež rozpoutaly válku v Libyi. Proto podle jeho názoru za přijímání uprchlíku mají mít hlavní odpovědnost tyto země.

    „V oblasti rozpoutané migrační vlny mají podle mne zásadní podíl viny západní státy, především Spojené státy americké a pak také Francie. Vždyť přece do občanské války v Libyi zasáhla Francie prezidenta Sarkoziho. Takže, ať teď Francie nepláče, jelikož to byla vlastně i ona, kdo způsobil ten stav, že nyní proudí přes Libyi migranti. Dokud se Francie za tuto svojí politiku neomluví, nepomohl bych jí ani s jediným migrantem,“ míní Čarnogurský.




    Chybou bylo i rozhodnutí německé kancléřky Angely Merkelové přijmout migranty ze Sýrie. Podle něj je těžké rozlišit syrské Araby a Araby z jiných zemí. Pro zastavení migrace je nutné ukončit válku v Sýrii a zrušit sankce proti této blízkovýchodní zemi.



    „Ať Západ nepodporuje občanskou válku v Sýrii, vždyť občanskou válku v Sýrii podporuje jedině Západ. Ať Západ podpoří prezidenta Bašára al-Asada, který s podporou Ruska porazil Islámský stát,“ řekl Čarnogurský. „Připomeňme si, že Asad osvobodil 80 procent území Sýrie od Islámského státu, ale Evropská unie proti němu zavedla sankce. Sankce dusí syrskou ekonomiku. I proto ze Sýrie někteří lidé utíkají, protože se zkrátka nemohou uživit. Tak ať si takové migranty vezme Západ,“ dodal.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑