• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Čaputová chce konec prokurátora kvůli kauze Gorila. Veřejný tlak na justiční orgány přináší své výsledky, dodává

    18-10-2019 Sputnik CZ 59 686 slov zprávy
     

    Slovenská hlava státu na svém Facebooku napsala, že to, co se v posledních dnech dozvídá z médií, přesáhlo její představivost.



    „Každý, kdo se zajímá o veřejné dění, tušil, že v našem státě máme problém s korupcí, vymahatelností práva a zneužíváním moci. Ale konkrétní kontury tohoto chování, arogance aktérů komunikace a jejich cynismus, překvapil určitě nejen mě,“ napsala.



    Čaputová se pak ve svém rozsáhlém příspěvku pokusila nastínit, čemu tedy Slovensko čelí.




    „Kauza Gorila se vyšetřuje 7 let, díky čemuž už zřejmě došlo k promlčení většiny skutků. Aktéři této kauzy dále působí ve svých profesích. Komunikace podnikatele se soudkyní, z níž vyplývá podezření na rozsáhlou korupci v justici. Tato kauza je zatím bez viditelného posunu ve vyšetřování, soudkyně a prokurátor stále vykonávají své funkce. Komunikace o korupčním chování mezi obviněným podnikatelem a bývalým generálním prokurátorem – tato věc je po několika měsících bez vznesení obvinění. Prokurátor je přitom stále prokurátorem,“ pokračovala.




    Prezidentka v této souvislosti poukázala na to, že v dané věci nelze přehlédnou spojení mezi těmito skutečnostmi a vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Podle jejího názoru se totiž právě takovým kauzám mladý investigativní novinář věnoval. „A věnoval se jim a viděl, že některé špičky justice kolaborovaly se zločinem, kryly ho, a zřejmě vydělávaly na nespravedlnosti. Za smrt dvou mladých lidí není odpovědný jen objednatel a vykonavatelé vraždy. Morální zodpovědní jsou všichni, kteří tuto situaci umožnili a tolerovali, kteří své poslání v justici otočili proti jeho smyslu,“ dodává.

    Policie i prokuratura si vážnost situace uvědomují


    Čaputová rovněž poukázala na to, že jsou slovenští občané dnes doslova zavaleni informacemi o zneužívání moci, ale jen málo slyší o tom, že se tyto skutky daří vyšetřit a stíhat. Proto se ona sama pustila do zjišťování informací.



    „Zajímala jsem se proto o aktuální dění v míře, v níž mohu být informována. Po včerejších rozhovorech s policejním prezidentem Milanem Lučanským, náměstkyní generálního prokurátora Vierou Kováčikovou a ministryní vnitra Denisou Sakovou, mohu za sebe říci, že jak policie, tak i prokuratura si vážnost současné situace dostatečně uvědomují a pracují na tom, aby i veřejnosti ukázaly výsledky,“ napsala a dodala, že představitelé policie a prokuratury mají prozatím její důvěru.




    ​Doplnila také, že díky své pozici má možnost ptát se odpovědných činitelů na skutečnosti, které sama považuje za sporné. Veřejnost ale takovou možnost nemá. Proto požádala policii i prokuraturu, aby v rozsahu svých možností informovali veřejnost o svých krocích.



    Prezidenta rovněž uvedla, že cítí povinnost ozvat se, když vidí nespravedlnost, zneužívání moci nebo zanedbání povinností příslušnými orgány. „Stejně tak však považuji za svou povinnost vyzvednout i pozitivní přístup nebo uklidnit situaci, když je k tomu důvod,“ řekla.

    „Stále existuje většina těch soudců, prokurátorů a policistů, kterým záleží na jejich pověsti, dobrém jménu svého stavu, a kteří slouží spravedlnosti,“ řekla.



    Moje důvěra není bezmezná a nekonečná


    Pokud jde o důvěru v policii a prokuraturu, Čaputová uvedla, že zmiňovaní mají nárok na to, aby její důvěru žádali. Zdůraznila ale, že není ani bezmezná, ani nekonečná. V této souvislosti pak zmínila kauzu Gorila.


    Zejména zdůraznila to, že si už na Slovensku nesmí dovolit další Gorilu a další případy, které se budou bez výsledku dlouhá léta vyšetřovat.



    „Abych však byla ve svém hodnocení férová, musím se u kauzy Gorila ještě pozastavit. Zatímco z ostatních případů a vyjádření dozorujících prokurátorů mám pocit, že si společenskou naléhavost a důležitost těchto kauz uvědomují a s tímto vědomím na nich pracují, z veřejných vyjádření a působení dozorujícího prokurátora případu Gorila tento pocit nemám,“ prozradila.




    ​Poté doplnila, co by ještě podle ní tento prokurátor Dušan Kováčik rozhodně dělat neměl.



    „Jsem přesvědčena, že takovou vážnou kauzu, kterou se nepodařilo vyšetřit ani během pěti vlád, a ve které oprávněně očekáváme významný posun, by dohlížející prokurátor neměl vyvolávat pochybnosti o jeho úmyslech, o jeho osobní integritě a měl by mít výsledky, které nás opravňují mu důvěřovat,“ dodala závěrem.



    V této souvislosti pak podotkla, že veřejný tlak na justiční orgány přináší své výsledky. Zdůraznila také, že zkorumpovaní nebo z korupce důvodně podezřelí soudci, policisté a prokurátoři nemohou dále setrvávat ve svých pozicích.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑