• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Mŕtvi a mŕtvejší

    17-10-2019 Zem & Vek 108 479 slov zprávy
     

    Aký je rozdiel medzi živým a mŕtvym človekom? Tradične človeka vyhlásili za mŕtveho vtedy, keď nastalo nevratné (ireverzibilné) zastavenie akcie srdca a dýchania.


    Kardiopulmonálny štandard definície smrti vydržal veľmi dlho. Ale vďaka rozvoju medicínskych technológií prišiel pokrok.


    Čo sa stane, keď pacienta udržiavajú pri živote pomocou kardiopulmonálneho bajpasu (stroj nahrádzajúci srdce a pľúca) pri chirurgických zákrokoch? Čo sa deje, keď pacient podstupuje transplantáciu srdca a pľúc a v istom čase nemá ani jeden spomínaný orgán? Po takmer dvoch desaťročiach diskusií zadefinovali v roku 1980 smrť človeka nasledovne: 1. ireverzibilné zastavenie cirkulačných (srdce) a dýchacích (pľúca) funkcií, alebo 2. ireverzibilné zastavenie všetkých funkcií celého mozgu (vrátane mozgového kmeňa). Smrť sa musí určiť podľa prijatých medicínskych štandardov. Druhá definícia spôsobila (a spôsobuje) množstvo sporných bodov. Máme posudzovať celý mozog alebo len vyšší mozog? Čo je ireverzibilný (nezvratný)? Ako zmeriame/zistíme zastavenie funkcie mozgu? Čo v prípade, ak je ireverzibilne poškodený vyšší mozog a len mozgový kmeň vykazuje aktivitu? Človek žije, alebo nie? Niektorí argumentujú, že vedomie a pamäť sú pre človeka typické. Teda ireverzibilná strata vedomia a pamäti dovoľuje človeka vyhlásiť za mŕtveho. Meranie zastavenia funkcie mozgu je jedným zo zádrhov určovania smrti. Aký merací prístroj má určiť, že neexistuje nijaká aktivita mozgu? Najčastejšie používaný prístroj na meranie mozgovej aktivity je elektroencefalograf a jeho záznam EEG. Čo máme hľadať?


    Autor: Ján Lakota



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.


    CHCEM PODPORIŤ


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.










    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑