• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Málo a pravidelně nebo hodně a jen někdy? Korejští vědci objevili neobvyklý vliv alkoholu na srdeční rytmus

    17-10-2019 Sputnik CZ 45 384 slov zprávy
     

    Národní program kontroly zdravotního stavu, který byl proveden v Jižní Koreji, umožnil vědcům dané země nejen zhodnotit výskyt srdečních chorob u lidské populace, ale také lépe porozumět jejich příčinám.





    Například v minulosti bylo riziko fibrilace srdečních síní přímo spojováno s množstvím alkoholu, které pacient konzumuje. Dokonce byl vytvořen lineární vztah, podle kterého každých 12 gramů alkoholu zkonzumovaného za týden (tj. jeden nápoj s nízkým obsahem alkoholu) zvyšuje pravděpodobnost vzniku nemoci až o 8 procent. Nebylo však jasné, jak toto riziko souvisí s četností konzumace.


    Vědci v rámci výzkumu analyzovali údaje o přibližně 9,7 milionu lidí, u nichž v roce 2009 nebyla zjištěna arytmie. Osm let pak tyto pacienty sledoval kardiolog a po opakovaném absolvování tohoto programu v roce 2017 byla sestavena statistika nemocnosti.



    Autoři dané studie spočítali, jaké množství alkoholu týdně vypil každý pacient, a také jaká byla průměrná jednotlivá dávka alkoholu a celková dávka za týden. Ukázalo se, že množství jedné dávky není tak důležité, jako to, jak často člověk pije a kolik alkoholu celkem vypije za týden. Tím nejdůležitějším ukazatelem přitom byla četnost konzumace alkoholu.

    „Dříve byla doporučení týkající se konzumace alkoholu zaměřena spíše na snížení celkového množství, nikoli na četnost,“ zní slova jednoho z autorů studie Dr. Chena Il-Choie. „Naše studie rovněž ukazuje, že aby se zabránilo fibrilaci srdečních síní, je důležité pít co nejméně,“ dodal vědec z Lékařského institutu Korejské univerzity v Soulu.



    Pokud jde o nejrizikovější skupinu, do ní patřili lidé, kteří pili alkohol sice v menším množství, ale denně. Těmto lidem byla až 1,41x častěji diagnostikována fibrilace síní, a to ve srovnání s těmi, kteří konzumovali alkohol dvakrát týdně. Dle vědců u lidí, kteří pili alkohol jen příležitostně, nebyla prokázána žádná souvislost mezi konzumací alkoholu a rizikem vzniku poruch srdečního rytmu. Nebyla zjištěna ani žádná souvislost s pohlavím a věkem dotyčných.



    „Fibrilace srdečních síní je nemoc s mnoha komplikacemi a významným zhoršením kvality života. Konzumace alkoholu je pravděpodobně tím nejsnadnějším rizikovým faktorem, který lze změnit. Aby se zabránilo vzniku arytmie, je zapotřebí snížit četnost konzumace alkoholu,“ řekl Dr. Chen Il-Choi.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑