• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Diverzita nahlodáva spoločenskú dôveru

    17-10-2019 Proti Prúdu 215 463 slov zprávy
     

    Vysvetlenie pravdepodobne spočíva v ľudskej povahe, lebo ľudia odvodzujú dôveru zrejme od vzájomnej podobnosti vo svojom prostredí, ktoré považujú za indikátor spoločných noriem a presvedčení. Preto býva dôvera nižšia v etnicky rozmanitých prostrediach, kde je etnicita najočividnejšia.


    Recenzovaná štúdia dánskych akademikov zistila, že etnická diverzita má negatívny vplyv na komunity a ničí v nich dôveru.


    Vo svojej spoločnej štúdii s názvom „Etnická diverzita a spoločenská dôvera: Naratív a metaanalytické posúdenie,“ sa Peter Thisted Dinesen a Merlin Schaeffer z univerzity v Copenhagene a Kim Mannemar Sonderskov z univerzity Aarhus pokúšali nájsť odpoveď na otázku, či „pokračujúca imigrácia a zodpovedajúci rast etnickej diverzity“ majú pozitívny vplyv na spolupatričnosť a jednotu, no zistili, že opak je pravdou.


    Odborníci si preštudovali existujúcu literatúru a vykonali metaanalýzu 1001 odhadov z 87 štúdií z takých krajín ako USA, Švédsko, Nórsko a Nový Zéland, pričom vo všetkých štúdiách zistili „štatisticky významný negatívny vzťah medzi etnickou diverzitou a spoločenskou dôverou.“


    „Aby bolo jasné, celkový negatívny vzťah medzi miestnou etnickou diverzitou a spoločenskou dôverou je štatisticky významný a znižuje sa, keď je podmienený v rozmedzí možných súčasne pôsobiacich a umierňujúcich faktorov,“ napísal Peter Thisted Dinesen na Twiterri.


    Výskumníci zdôrazňujú, že na vysvetlenie negatívneho vzťahu medzi etnickou diverzitou a rôznymi druhmi spoločenskej dôvery bolo predložených mnoho teoretických príčin. Väčšina z nich priamo či nepriamo predpokladá, že ľudia čiastočne odvodzujú dôveryhodnosť ostatných z podnetov zo svojho miestneho prostredia, vrátane etnického pôvodu ostatných ľudí, ktorých v tomto prostredí stretávajú.


    Inými slovami, ľudia majú tendenciu dôverovať tým, ktorí sa od nich odlišujú menej, a to kvôli podobnosti ako indikátoru spoločných noriem a ostatných čŕt regulujúcich správanie, relevantných pre pocit dôvery. Keďže etnicita je najčastejšie veľmi viditeľným signálom o podobnosti, dá sa predvídať, že spoločenská dôvera bude nižšia v etnicky rozmanitých prostrediach, kde sú takéto signály častejšie.


    „Existujúce štúdie relatívne konzistentne uvádzajú významný negatívny vzťah medzi etnickou diverzitou na úrovni susedstiev a rôznymi formami spoločenskej dôvery,“ zdôrazňujú výskumníci.


    Ostatní výskumníci ich štúdiu chválili.


    „Vyššia diverzita významne súvisí s nižšou dôverou v komunity, aj keď skontrolujeme nedostatky,“ napísal na Twitteri Eric Kaufmann, profesor politológie na Birbeckovej univerzite v Londýne.


    Tom var de Meer, profesor politológie na univerzite v Amsterdame a autor knihy „Nie volič je šialený“, nazval štúdiu „vynikajúcou a presvedčivou.“


    Koncom septembra sa konala prednáška Petra Thisteda Dinesena o imigrácii a spoločenskej dôvere v súčasnej západnej spoločnosti, s názvom „Rozmanitý a nejednotný.“


    Za uplynulé desaťročie si myšlienku diverzity ako najväčšej osvojili a propagovali politici najvyššej úrovne ako Barack Obama, Theresa Mayová a Justin Trudeau, ale tiež celebrity ako Angelina Jolie a nadnárodné korporácie ako Apple.


    Preklad: zet, www.protiprudu.org
    Zdroj: Sputnik



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑