• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Čaputová: Gorila je synonymem politické korupce celé generace

    16-10-2019 Sputnik CZ 70 597 slov zprávy
     

    Prezidentka na sociální síti napsala, co si o dané kauze myslí.



    „Kauza Gorila, jejíž nahrávka byla dnes zveřejněna, je synonymem politické korupce celé jedné politické generace. O tom, jak těžce se s ní vyrovnáváme, svědčí fakt, že nebyla uzavřena ani během fungování pěti vlád. Rozhovor bývalého generálního prokurátora Dobroslava Trnky s Mariánem Kočnerem a přepisy zpráv z Threemy naznačují bezprecedentní zneužití justice. Mnozí z aktérů těchto případů přitom stále setrvávají ve svých funkcích, které předpokládají nezpochybnitelnou osobní integritu a přesvědčení sloužit spravedlnosti,“ píše prezidentka.




    V této souvislosti navíc dodává, že jsou lidé „opět svědky situace, kdy se závažné kauzy začnou vyšetřovat až tehdy, když média zveřejní podstatné informace a následně vznikne silný veřejný tlak“.



    „Veřejnost je přesycena informacemi o zneužívání moci a naléhavě potřebuje vědět, jaké kroky dělá policie, prokuratura a soudy,“ myslí si.



    Jaké kroky prezidentka podnikne?


    Čaputová také prozradila, co se chystá v dané věci v blízké době podniknout.



    „V nejbližších dnech se proto setkám s ministryní vnitra (Denisou Sakovou, pozn. red.), policejním prezidentem (Milanem Lučanským, pozn. red.) a vedením generální prokuratury a budu jim klást otázky o důvodech dnešního stavu. Budu žádat, aby přijali opatření, které bez jakýchkoliv pochybností potvrdí, že všem zodpovědným činitelům jde jen a jen o očištění justice, o vyšetření kauz a potrestání viníků,“ řekla ke svým plánům.




    Poté prezidentka dodala, že vzhledem k tomu, že Slovensko zanedlouho čekají volby, „je velmi důležité, aby motivací voličů k účasti ve volbách byla víra ve spravedlnost a v právní stát, nikoli frustrace z toho, že s kauzami, které podkopávají základy právního státu, neumíme pohnout“.

    Gorila po celém Slovensku


    Několik redakcí slovenských médií oznámilo, že obdrželo e-mail s odkazem na stažení souboru ve formátu mp3 s názvem Gorila. Právě na ní má být údajně zachycena kauza se stejným názvem.


    ​Skupina Penta, jejíž spolumajitel Jaroslav Haščák má být jedním z aktérů v dané nahrávce, už avizovala, že v této souvislosti podá trestní oznámení. Zároveň zpochybňuje autenticitu nahrávky.


    Nahrávka měla údajně vzniknout v bytě na Vazovovej ulici v Bratislavě. Policie ji našla v prosinci roku 2018 v domě podnikatele Mariána Kočnera. Její autenticitu potvrdil několika médiím odcházející šéf vyšetřovacího týmu Gorila Lukáš Kyselica.



    ​K věci se vyjádřil například předseda parlamentu Andrej Danko. Ten uvedl, že kauza Gorila nemá nic společného se stranou SNS a ani s ním samotným. „Gorila se mnou nemá nic společného, mě se neptejte,“ uvedl. 


    Své řekl také ministr dopravy Árpád Érsek (Most-Híd). Ten se nechal slyšet, že kauzu Gorila je nutné vyšetřit a je zapotřebí zavřít ty, kteří jsou v případě nějakým způsobem trestně zodpovědní. Na vyšetření případu prý čekají i lidé. Nejde však o jednoduchý proces.


    Spis Gorila



    Spis Gorila obsahuje rozhovory finančníka Jaroslava Haščáka s politiky o provizích ve státních obchodech v letech 2005 a 2006. Ve zveřejněných textech jsou zmíněny tehdejší ministr hospodářství Malchárek, šéfka Fondu národního majetku Anna Bubeníková, ale i expremiér Robert Fico. Od počátku přepisy nahrávky zpochybňuje finanční skupina Penta. O pravosti se dlouhodobě spekuluje.

    Naposledy se informace o nahrávkách objevily v souvislosti s vyšetřováním vraždy novináře Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Policisté provedli domovní prohlídky u obviněného Mariána Kočnera, který měl ukrývat originál zvukové nahrávky Gorila.


    Korupční aféra Gorila vypukla na konci roku 2011 poté, co se na webu objevily dokumenty s názvem Gorila. Tyto dokumenty popisovaly uplácení vysoce postavených úředníků a politiků v letech 2005 a 2006 za vlády tehdejšího premiéra Dzurindy finanční skupinou Penta, která za to podle tisku získala vliv na privatizaci a některé podniky.


    Podle portálu deníku SME Penta v reakci na zprávu o nalezení záznamů řekla, že ani po letech vyšetřování se žádné korupční jednání představitelů finanční skupiny nepotvrdilo.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑