• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Zeman chce zlikvidovat ČT? Hysterie pravdoláskařů stojí na lži

    15-10-2019 Sputnik CZ 73 1028 slov zprávy
     

    Bouře ve sklenici vody


    Braňte Českou televizi. Šup, šup. Chce jí zlikvidovat! Kdo? Přeci prezident Miloš Zeman. Tak přesně s takovým popisem událostí vystoupil člen Rady ČT. Hysterie jak řemen, chce se k tomu říct. Ale podíváme se situaci na zoubek.


    O co jde? Člen Rady ČT, orgánu kontrolující činnost veřejnoprávní televize, Vratislav Dostál vyjádřil názor, že se chystá komplot proti České televizi. „Zeman má totiž ještě jeden nesplněný úkol: zlikvidovat Českou televizi, respektive zbavit se jejího současného vedení. Ochočit si ji,“ píše v komentáři politický analytik a televizní rada v jedné osobě.


    Prezidentu Zemanovi prý pomůže hnutí ANO premiéra Babiše, které se ve sněmovně při hlasování spolčí s KSČM. Takže je tu vše pohromadě: zlý prezident, měkký premiér a komunisti. A Česká televize. Zní vám to, drazí čtenáři, jako klišé? Ono jím samozřejmě je.


    Zastánci spiknutí proti neposkvrněné České televizi museli ostrouhat. Nikdo, to se rozumí, nechce zničit Českou televizi. Důkazem tomu je čerstvá dohoda vládní koalice, hnutí ANO Andreje Babiše a ČSSD Jana Hamáčka, k níž se bez jakýchkoli pochyb připojí obránci České televize - TOP 09 a KDU-ČSL. Koalice podpoří výroční zprávy veřejnoprávních institucí, televizní rada nebude odvolána a vše bude jako dřív.



    Vraťme se zpět do reality


    Jenže pravdou je, že Česká televize potřebuje citlivě řešit problém ideologického balastu, který na ní visí. Ať si třeba pan Dostál myslí opak. Strašení Zemanem neskryje tento závažný fakt. Naopak ho ještě víc obnažuje. O tomto problému Sputnik hovořil s Jiřím Valentou, místopředsedou sněmovního výboru pro evropské záležitosti a poslancem za KSČM.


    Nejdříve jsme se zeptali na hysterii člena Rady ČT pana Dostála. Chce prezident Zeman nebo někdo jiný zlikvidovat „baštu svobody“ Českou televizi?


    „Pan Dostál se zřejmě ve svých úvahách dostal mimo realitu doby. Jestli někdo Českou televizi považuje za „baštu svobody“ tak se buď velice mýlí, nebo úmyslně opomíjí některé zásadní věci a faktory. Dle mého názoru Česká televize naopak svojí neprofesionální tendenčností, názorovou nevyvážeností a „do nebe volající neobjektivitou“, zejména projevovanými ve zpravodajských a publicistických pořadech, porušuje principy veřejnoprávní služby, ke kterým byla speciálním zákonem z počátku 90. let povolána.


    Prezidentu Zemanovi tak, asi jako velké části společnosti, nejspíše vadí porušování Etického kodexu ČT. Zejména potom článku 6, ve kterém se jasně říká, „že moderátoři diskusních pořadů ČT jsou povinni zachovávat nestrannost a divák by neměl z jejich vystupování v pořadu poznat, jaký k diskutovanému problému nebo diskutujícím zaujímají postoj“. A toto se skutečně děje velice zřídka. Naproti tomu více či méně skryté útoky některých redaktorů či moderátorů ČT na názory nalézající se mimo televizní mainstream jsou velice časté. A lidé, dokonce i poslanci, kteří dle příslušného zákona mají kontrolní činnost Rady ČT, prostřednictvím schvalování zpráv ČT o činnosti a hospodaření, ve své gesci, jsou skupinkami umně propojených osob v ČT, potom nálepkováni jako „likvidátoři bašty svobody České televize“!



    „A takto, ne nepodobně, to asi pojímá i prezident Zeman - i když bych za něj velice nerad mluvil - a mnozí další, kterým není osud nejvýznamnějšího veřejnoprávního média lhostejný,“ říká respektovaný poslanec.


    Pochybné smlouvy ČT


    Jaké jsou nejpodstatnější výhrady vůči ČT? Politická vyhraněnost? Pan Valenta k výčtu věcí, které zmínil v předchozí odpovědi, přidává netransparentnost v hospodaření se skoro 7 miliardovým rozpočtem.


    „A znovu bych podtrhl obrovský vliv některých skupin, dlouhodobě napojených na televizní penězovody, na řízení a chod ČT. K ilustraci, nejspíše ne vždy úplně dobrého, hospodaření ČT lze využít například některé zajímavé informace z internetového webu Hlídač státu, který za dva roky své činnosti eviduje kolem 2 milionů smluv, v celkové hodnotě za 8 bilionů korun.


    Co se týče ČT, tak je zde, od konce roku 2016, soustředěno na 25 smluv údajně obsahujících tak závažné nedostatky v rozporu se zákonem, že jsou velmi pravděpodobně neplatné, a dalších 274 smluv trpících  vážnými nedostatky. Správci webu elektronicky odkazují, a to v plné konkrétnosti, také na 1902 smluv, tj. 13,5%, smluv ČT s firmami navázanými na politiky v celkové hodnotě 7 miliard Kč, což činí 38 % poskytnutých financí ze všech uzavřených smluv.


    Kdyby chtěl někdo znát konkrétní příklady, tak lze uvést mimojiné firmy Médea (789 smluv za 290 mil. Kč, osoba Jaroslava Tvrdíka či Jaromíra Soukupa, kterého lze nyní již považovat také za politika), Bison and Rose (3 smlouvy za 17 mil. Kč, osoba Miloše Růžičky).


    Za příklad nevysychajících penězovodů směrem k osobám dlouhodobě spjatým s ČT, lze uvést firmy Produkce Třeštíková s.r.o. (9 smluv za 20 mil. Kč, osoba Helena Třeštíková), nebo Czech News Center a.s. (133 smluv za 25 mil. Kč, osoba Libuše Šmuclerová) a mnohé další. Stačí skutečně jen nahlédnou na zmíněný web a naleznete i další,“ argumentuje politik.



    Utrhli se redaktoři ČT z řetězu?


    Logicky musí padnout otázka: Vyřešila by situaci výměna ředitele nebo je nutný komplexní zásah na obranu nezávislosti ČT


    „Domnívám se, že by kádrová výměna pomohla nyní pouze částečně. V první řadě je nutno, a to novelou příslušného zákona ČNR o České televizi, posílit pravomoci a kompetence Rady ČT v souvislosti s kontrolní činností ČT, a dále zákonem o Nejvyšším kontrolním úřadě stanovit i obligatorní kontrolu hospodaření tímto orgánem, což dnes není bohužel možné, byť ČT je dominantně financována z veřejných prostředků. A je, dle mého názoru lhostejné, že se jedná, v tomto ohledu, o formu tzv. koncesionářských poplatků. Těmito kroky bych asi začal.



    Následně je nutno se zamyslet, jak minimalizovat vliv již zmíněných, efektivně pospojovaných klanů reálně promlouvajících do obsahového a ekonomického chodu televize, a to bez jakéhokoliv zákonného oprávnění. Není přece možné, aby vrcholný management ČT byl „pouhým ochotným kývačem“ některých zdivočelých redaktorů a některých dalších zaměstnanců ČT, kteří se chovají jako kdyby se právě „utrhli z řetězu“. Uznávám a současně se obávám toho, že se tito efektivně sjednocení pánové a dámy budou nejrůznějšími způsoby bránit, již teď někteří hrozí občanskými nepokoji.

    Ale doufám a věřím, že jim jejich „zlaté období“ a jakési léno, kterém jim věnovala epocha exprezidenta Havla a některých dalších politických exponentů, brzy skončí. A ČT potom nabere skutečně ten objektivní, a jediný možný akceptovatelný, ke všem a všemu spravedlivý, veřejnoprávní trend. Trend, který společnost požaduje, a který zde již po dlouhá léta úzkostně chybí,“ míní poslanec za KSČM Jiří Valenta.


    Názory vyjádřené v článku se nemusí vždy shodovat s postojem Sputniku.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑