• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Smrť Che Guevaru

    15-10-2019 Zem & Vek 76 797 slov zprávy
     

    Bývalý agent CIA tvrdí, že Che Guevara sa stal guvernérom národnej banky vďaka omylu


    Bývalý agent americkej spravodajskej služby CIA Felix Rodriguez, ktorý pred 52 rokmi pred popravou vypočúval a následne dával inštrukcie k zabitiu kubánskeho revolucionára Che Guevaru pre iDnes.cz povedal, že chcel, aby to vyzeralo, že Che padol v boji. Chcela to tak CIA?


    Pôvodne lekár s rodným menom Ernesto Rafael Guevara de la Serna, rodák z Argentíny, ktorý vyrastal v rodine španielsko-írskych emigrantov a vyštudoval medicínu na univerzite v Buenos Aires, ako jeden zo šéfov partizánskych jednotiek úzko spolupracoval s Fidelom Castrom na zosadení Američanmi podporovaného diktátora Fulgencia Batistu. Po víťazstve revolúcie zastával viacero politických úradov, medzi inými Che Guevara bol, čo je verejnosti pomerne málo známe, šéfom kubánskej národnej banky. Podľa niektorých pozorovateľov politických dejín sa Guevara dokonca rozhodol svoju antipatiu k peniazom opísať aj tým, že na bankovky sa ako guvernér nepodpisoval svojím skutočným menom, ale prezývkou Che, ktorá v španielčine znamená citoslovcia „aha“ či „hm“.


    Prozápadne propagandisticky to opísal muž, ktorý ho vypočúval – Felix Rodriguez poskytol iDzes.cz exkluzívny rozhovor a čerpal z neho aj history.hnonline.sk. Che Guevara mu mal povedať, že vlastne len vďaka aktuálne zhoršenému sluchu či personálnej neschopnosti Fidela Castra v hľadaní vhodných ľudí, sa dostal na čelo národnej banky. „Castro na jednej schôdzi hľadal nadšeného ekonóma (v španielčine economista). Che však rozumel komunista (v španielčine comunista) a tak zdvihol ruku. Castro ho potom vymenoval do čela bankovej inštitúcie,“ napísal history.hnonline.sk odvolávajúc sa na agenta CIA, ktorý mal aj osobný dôvod škodiť Che Guevarovi a socialistickej Kube. „Jeho strýko Manuel Ray pôsobil vo vláde diktátora Batistu ako minister pre verejné práce. Po kubánskej revolúcii kvôli tomu nová Fidelova vláda odobrala Rodriguezovej rodine veľkú časť majetku vrátane pozemkov. Niekoľko členov jeho rodiny dokonca revolučné jednotky zatkli a popravili.“


    9. október 1967 je dňom, keď kubánsky ľud prišiel o jedného zo strojcov revolúcie. A to možno aj vďaka tomu, že ho vypočúval agent tajnej služby, pôvodne Kubánec. V Bolívii chcel Guevara zaviesť po vzore Kuby socializmus. Avšak astmou zdravotne podlomeného revolucionára vypátrala a zadržala CIA. Keďže v tom období sa Amerika borila s mediálne neúspešným vietnamským ťažením, existoval príkaz, aby sa do podobných operácií nezapájali „originálni“ Američania, ale integrovaní prisťahovalci. Vo vládnej jednotke bol aj Felix Rodriguez a práve ten dostal úlohu vypočúvať najslávnejšieho revolucionára. Ako priznal pre iDnes.cz, dal pokyn, aby to všetko vyzeralo tak, že nedošlo k poprave, ale k „náhodnej“ smrti počas boja. Popravu revolucionára, ktorého fotografia od Alberta Kordu je dodnes jednou z najslávnejších, mal nariadiť bolívijský diktátor Ovando Candía. Rodriguez pre iDnes opísal rozkazy, ktoré mu prišli, nasledovne: „Skoro ráno prišiel kódovaný telefonát z veliteľstva. Kód bol vopred dohodnutý. Číslo 500 znamenalo Che Guevara, 600 popraviť a 700 nechať nažive. Bolívijský dôstojník chcel o druhej popoludní vidieť jeho mŕtve telo. (…) O jednej popoludní som povedal vojakom, aby ho zastrelili tak, aby to vyzeralo, ako keď padol v boji,“ povedal s tým, že jeho pôvodnou úlohou bolo udržať marxistu nažive. „Môj pokyn bol udržať ho nažive. Dôvodom mohla byť skutočnosť, že na rozdiel od Castra nebol Che Guevara tak prosovietsky,“ povedal bývalý agent CIA.


    Nedávno sa na slovenský knižný trh dostala kniha Poľovačka na Che Guevaru, od prekvapivého autora – Michala Havrana. Promainstreamový novinár v knihe vyznáva lásku ku Ostrovu slobody, priznáva časté niekdajšie návštevy kubánskej ambasády v Bratislave či cesty po stopách slávneho marxistického revolucionára.


    Zdroje: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/mel-jsem-ruce-od-krve-rika-agent-cia-ktery-vyslychal-che-guevaru.A090607_180455_domaci_js


    https://history.hnonline.sk/studena-vojna/1039977-muz-ktory-vydal-rozkaz-na-popravu-che-guevaru-malo-to-vyzerat-ze-padol-v-boji


    https://www.idnes.cz/technet/pred-100-lety/diktator-ovando-che-guevara-pred-100-lety.A180405_181322_pred-100-lety_vov


    https://sk.wikipedia.org/wiki/Che_Guevara


    https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/fotogalerie-che-guevara/r~7dc95bac0e9e11e9bf040cc47ab5f122/


    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.


    CHCEM PODPORIŤ


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.






    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑