• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Dietoložka odhalila tajemství mladosti Italek

    14-10-2019 Sputnik CZ 101 374 slov zprávy
     

    Dietoložka tvrdí, že jedním z užitečných druhů ovoce a zeleniny jsou ty, které mají tmavě modrou a fialovou barvu. Patří sem tedy lilek, hrozny, fíky, borůvky a ostružiny. Specialistka poznamenala, že tyto výrobky obsahují velké množství polyfenolů, což jsou látky, které zpomalují stárnutí.


    Užitečné jsou dále červené a oranžové plodiny, jako rajčata, mrkev, paprika, granátová jablka, dýně, pomeranče či meruňky. Jsou bohaté na karotenoidy, které chrání pokožku a oči. Zelené potraviny, tedy například kiwi, brokolice či petržel, jsou zase bohaté na vitamin C.



    Mapelli dále doporučila nezapomínat na přítomnost dobrých tuků omega-3, které se vyskytují v mastných rybách. Obsahuje je například treska, losos, sledě či ančovičky. Dále tyto tuky obsahuje sušené ovoce, ořechy, mandle a semínka – lněná, chia či dýňová. Kromě toho dietoložka doporučila pít během deseti dní každý den růžovou šťávu z grapefruitu spolu s mandlemi. Podle jejích slov to nahradí nedostatek vitaminu C, omega-3, minerálních solí a antioxidantů v těle.



    Způsoby, jak zpomalit stárnutí


    Vědci z britské univerzity v Leedsu prozradili způsoby, které pomohou zpomalit stárnutí. Každý den během dvou týdnů dobrovolníky starší 55 let lechtali slabými elektrickými výboji. Výsledek byl takový, že tito lidé se cítili lépe a spali mnohem tvrději. Podle badatelů tato terapie zpomalila stárnutí organismu.


    U všech těchto účastníku se zvýšila variabilita srdečního rytmu, což je ukazatel popisující změny intervalu mezi začátkem jednoho srdečního cyklu a toho dalšího. Obecně vzato, čím je variabilita vyšší, tím je nižší riziko úmrtí na infarkt. U dobrovolníků se rovněž zvýšila citlivost baroreflexu  - receptory aorty začaly reagovat lépe na změny krevního tlaku a zvýšila se aktivita parasympatického nervového systému.



    Zlepšení funkce mozku


    Další věc, kterou vědci předpokládají, je, že krevní transfuze od mladších dárců může starším lidem zlepšit funkci mozku, zlepšit kognitivní schopnosti a také vytvořit nové krevní cévy. Tento kladný účinek se vysvětluje působením proteinu GDF11, jež má vliv mimo jiné i na činnost mozku a svalů. Čím je člověk starší, tím méně ho v krvi má, a to způsobuje stařecké změny organismu.


    Dalším problémem ve stáří je jisté opotřebení vnitřních orgánů. Možným východiskem by mohla být transplantace umělých. Vědci, kteří vytvořili biologickou 3D tiskárnu, která je schopna vytisknout lidské tkáně s životaschopnými kapilárami, právě toto nabízejí. Zatím se jim povedlo vytisknout část čelisti, svalů a lidských uší.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑