• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Jaroslav Bašta: Zelenskij mezi Scyllou a Charybdou

    12-10-2019 První Zprávy 67 490 slov zprávy
     

    13. října 2019 - 03:20



    Události posledních týdnů však ukázaly, že v ukrajinských poměrech o síle hlavy státu rozhodují především schopnosti a loajalita lidí, kteří jej obklopují. Zde má komik na prezidentském stolci velký problém – jeho tým je příliš různorodý, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.



    Skládá se ze tří hlavních skupin, a prezidentovi vlastní lidé jsou pouze ti, které  přivedl do politiky z mediálního byznysu, tedy jeho partneři a kolegové. Druhou významnou část prezidentské administrativy tvoří spolupracovníci bývalého ministra vnitra Arsena Avakova, dlouholetého soupeře předchozího prezidenta Petra Porošenka. A konečně třetí, nejproblematičtější, vlivovou skupinu představují osoby dosazené dvěma významnými oligarchy – Ihorem Kolomojským a Viktorem Pinčukem, zetěm bývalého ukrajinského prezidenta Leonida Kučmy.


       


    Posledně jmenovaný oligarcha má dlouholeté velmi těsné vazby na Demokratickou stranu v USA. Mimo jiné v letech 2006 – 2014 zaplatil do fondu manželů Clintonových 13 milionů dolarů, známé jsou jeho osobní přátelské vztahy nejen s Billem Clintonem, ale zejména s filantropem a miliardářem Georgem Sorosem.


       




    S tímto personálním složením svých nejbližších podporovatelů se ukrajinský prezident dostal do samého centra předvolebního boje ve Spojených státech. Důvodem je působení syna bývalého Obamova viceprezidenta Josepha Bidena na Ukrajině v letech 2014 – 2016. Hunter Biden se tam uchýlil poté, co byl propuštěn z námořnictva kvůli užívání kokainu a spolu s bývalým polským prezidentem Alexandrem Kvašnievským se stal členem správní rady společnosti Burisma. Když tuto společnost začal kvůli korupci vyšetřovat generální prokurátor V. Šokin, přiletěl do Kyjeva Biden starší a pod hrozbou odepření miliardového vládního úvěru pro Ukrajinu, dosáhl během šesti hodin odvolání nepohodlného prokurátora.


       


    Protože Joseph Biden bude s největší pravděpodobností příští rok vyzyvatelem Donalda Trumpa v prezidentských volbách, současný americký prezident neodolal a začal se zajímat o soupeřův starý skandál spojený s možnou korupcí. Nespokojil se však jen s tím, že mohl poukázat na stáří svého možného protikandidáta a jeho umazání možnými úplatky. Apeloval v telefonickém rozhovoru na Zelenského, aby Ukrajinci starý skandál prošetřili. Dosáhl tím pouze toho, že Demokraté v Kongresu proti němu zahájili proces impeachmentu.


       




    Na Ukrajině Viktor Pinčuk pak dosáhl toho, že osoba nového generálního prokurátora Ruslana Rjabošapky a zejména jeho náměstka Viktora Trepaka je téměř zárukou, že skandál se společností Burisma a oběma Bideny se šetřit nebude. Američané na to odpověděli tím, že FBI obvinila Ihora Kolomojského z praní špinavých peněz (mimochodem nejrozsáhlejšího v historii USA) a někteří novináři to považují za způsob nátlaku na to, aby se případ Biden naopak šetřil.


       


    Ukrajinský prezident Vladimír Zelenský na vzniklou situaci reagoval svoláním tiskové konference 10. 10. a pronesl toto prohlášení: „Při vší úctě k USA – my nejsme obslužný personál politiky Spojených států. Jsme nezávislá země. Myslím si, že naše nezávislost v otázce voleb jenom upevní naše vzájemné vztahy. V tomto případě my nevolíme jednu nebo druhou politickou stranu, naše zákony nám to nedovolují. Nemáme právo ovlivňovat jakékoli volby v jakékoliv zemi.“


       


    Snad tento rozumný návrh bude vyslyšen, končí komentář Jaroslav Bašta.



    (rp,prvnizpravy.cz,foto:pl)







    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑